Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 10 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) 0,50% 0,60%
15:30 USD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) 0,70% 0,30%
15:30 USD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) 5,9% 6,2%
15:30 USD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) 8,3% 8,3%
15:30 CAD İstihdam Değişikliği (May) 30K 15,3K
15:30 CAD İşsizlik Oranı (May) 5,20% 5,20%
17:00 USD Michigan Tüketici Hissiyatı (Haz) 58 58,4
18:00 EUR Buba Başkanı Nagel’in Konuşması
20:00 USD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı 574

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa borsaları negatif seyretti”

ABD’de açıklanacak enflasyon verisi öncesinde Avrupa borsaları düşüş eğilimini sürdürdü. Dün Avrupa Merkez Bankası’nın Temmuz ayında 25 baz puanlık faiz artırımı isteğini dile getirmesinin yanı sıra, Eylül ayına ilişkin orta vadeli enflasyon beklentilerinin baz alınacağını belirtmesi, 50 baz puanlık artırım senaryosunu gündeme getirerek borsaları baskılamıştı.

ABD endeks vadelileri ise karışık bir seyir izliyor. Nasdaq pozitif bölgede kalmaya çalışırken S&P500, DJ ve Russell tarafında negatif seyir var. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3% seviyesinin üzerinde kalmayı sürdürdü. Dolar endeksi yükselişini sürdürerek 19 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Petrol fiyatları ise Çin’de bazı bölgelerde test nedeniyle uygulanacak kısıtlayıcı önlemlere ilişkin haberler ile yaşadığı kayıplar sonrasında toparlanma çabası gösterdi.

ABD

“Enflasyonda gerileme devam edecek mi?”

Haftanın kritik verilerinden biri Cuma günü açıklanacak ABD enflasyon rakamı olacak. Bir taraftan enflasyon korkusu, bir taraftan enflasyonla mücadele için uygulanan sıkılaşmanın resesyona yol açabileceği endişesi nedeniyle bu iki göstergedeki değişimler önem kazanmış durumda. Nisan ayında enflasyon 8,5%’ten 8,3%’e gerilemişti. Piyasa beklentisi Mayıs ayında enflasyonun 8,2% düzeyinde oluşacağı yönünde. Çekirdek enflasyonun ise 5,9%’a gerilemesi bekleniyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!