Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 09 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
14:45 EUR ECB Para Politikası Duyurusu
14:45 EUR Faiz Oranı Kararı (Haz) 0,00% 0,00%
14:45 EUR Mevduat Faizi Oranı -0,50% -0,50%
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 210K 200K
15:30 EUR Avrupa Merkez Bankası (ECB) Basın Açıklaması
17:30 USD Doğalgaz Stokları 90B
18:00 CAD BoC Başkanı Macklem’in Konuşması
04:30 CNY Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) 1,80% 2,10%
04:30 CNY Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (May) 7,70% 8,00%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa borsaları ECB öncesi geriledi”

Avrupa borsaları bugün gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası beyanatı öncesinde geriledi. Avrupa Merkez Bankası’nın önce varlık alımları, Temmuz ayıyla birlikte de faizlerde değişiklik yapma planının yanı sıra, Fed’in de enflasyonla mücadele için sıkılaşması piyasalarda küresel büyüme üzerinde baskı oluşacağı endişesini ön plana çıkarıyor.

ABD endeks vadelileri ise dünkü hareketlilik ardından sakinleşen petrol fiyatları ve 3% civarında dengelenen 10 yıllık tahvil faizleriyle birlikte pozitif seyretti. ECB beyanatı ile birlikte ABD tarafında işsizlik haklarından yararlanma başvuruları takip edilecek.

EURO BÖLGESİ

“ECB sıkılaşma yoluna girmeye hazırlanıyor”

Avrupa Merkez Bankası’nın uzun süre yükselen enflasyona karşı güvercin bir tutum sergilemesinin ardından, bugün gerçekleştireceği beyanatta Temmuz ayındaki faiz artırım adımının önünü açabilmek için varlık alımlarını sonlandırmayı ilan etmesi bekleniyor. Daha önceki ifadelerde faize yönelik adımların varlık alımlarının sonlandırılması ardından atılacağının belirtilmesi bu beklentide etkili oldu.

Bölge’de 8,1%’e ulaşan rekor bir enflasyon bulunuyor. ECB için sıkılaşmaya başlayıp başlamayacağından çok, bunu hangi şiddette yapacağı merak ediliyor. Bu nedenle de Temmuz ve sonrasına ilişkin sağlayacağı her ipucu yakından takip edilecek. Özellikle de küresel piyasaların ana konusu enflasyon ve buna karşı alınan önlemlerle birlikte ortaya çıkan resesyon korkusu olduğu için açıklamalar etkili olabilir.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!