Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 06 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
07:30 AUD Faiz Oranı Kararı (Haz) 0,75% 0,35%
07:30 AUD Avustralya Merkez Bankası (RBA) Kur Açıklaması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“Piyasalara Çin morali”

Çin’de salgına yönelik kısıtlamaların bir bölümünün kaldırılması ile birlikte oluşan iyimserlik Asya borsaları sonrasında ABD endeks vadelilerini de pozitif etkiledi. Yükselişlerde liderlik eden Nasdaq vadelileri 1,4% civarında pozitif seyretti.

ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,95% bölgesinde seyrederken, Dolar endeksi gün içinde sakin bir seyir izledi.

Önümüzdeki süreçte Çin talebi ve üretiminin toparlanıp toparlanmayacağı tedarik zinciri kaynaklı sorunları ve dolayısıyla enflasyonu etkileyebileceği için takip edilecek.

AVUSTRALYA

“Faiz artırımlarının sürmesi bekleniyor”

Avustralya’da 5,1% ile 2000’lerin başından bu yana en yüksek seviyelerine ulaşan enflasyon sonrasında Avustralya Merkez Bankası Mayıs toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımı yaparak politika faizini 0,35%’e çıkarmıştı. Piyasa beklentisi Banka’nın 7 Haziran’da politika faizini 40 baz puan daha artırarak 0,75%’e getireceği yönünde.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!