Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 03 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD Ortalama Saatlik Kazançlar (Aylık) (May) 0,40% 0,30%
15:30 USD Ortalama Saatlik Gelirler (Önceki Yıla Göre) (Yıllık) (May) 5,20% 5,50%
15:30 USD Tarım Dışı İstihdam (May) 325K 428K
15:30 USD İşsizlik Oranı (May) 3,50% 3,60%
16:45 USD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 53,5
17:00 USD ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 56,4 57,1

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa borsaları istihdam öncesi karışık seyretti”

Bugün ABD’de açıklanacak istihdam verileri öncesi Avrupa endeksleri karışık, ABD endeks vadelileri negatif bir seyir izledi. ABD’deki seyirde teknoloji hisselerindeki satışlar etkili olurken, bunda Tesla’nın istihdamı azaltmaya ihtiyacı olduğu yönündeki açıklamalar öncü oldu. Tesla hisseleri açılış öncesi işlemlerde 4,5% civarında kayıp yaşadı.

Piyasalar Haziran ve Temmuz aylarında 50’şer baz puanlık faiz artırım beklentisine neredeyse kesin gözüyle bakarken, Eylül’den yıl sonuna kadar alınacak kararlar için ipucu arayışı devam ediyor. Enflasyon ve resesyon korkusu içinde güvenli cephelerden biri olan istihdamın seyri, piyasa algısı üzerinde etkili olabilir.

TÜRKİYE

“Enflasyon yükselmeyi sürdürdü”

Türkiye enflasyonu Mayıs ayında 69,97%’den 73,50%’ye yükseldi. Piyasa beklentisi 76,55% düzeyindeydi. Aylık bazda enflasyon 2,98% düzeyinde oluşurken, piyasa beklentisi 4,8%’di.

ABD

“Tarım dışı istihdam”

Haftanın kritik verisi Cuma günü açıklanacak. Haftanın geri kalan günlerinde istihdamla ilgili açıklanacak iki veri ardından tarım dışı istihdam rakamlarına ulaşacağız. Şubat ayındaki etkili istihdam artışı sonrasında ivme kaybı yaşansa da, son iki ayın istihdam artışı 420 bin üzerinde oldu. Mayıs ayı beklentisi ise 325 bin artış yönünde bulunuyor.

İşsizlik oranının aynı dönemde 3,6%’dan 3,5%’e gerileme beklentisi bulunuyor.

Enflasyon yorumlaması için önemli göstergeler arasında olan ortalama saatlik kazançların bir önceki aya göre 0,4%, yıllık bazda ise 5,2% artmış olması bekleniyor.

“ISM Hizmet PMI”

Haftanın son önemli verisi olarak ISM Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) rakamını takip ediyor olacağız. Nisan ayında 57,1 olarak açıklanan PMI’a ilişkin beklenti 56,4 düzeyinde bulunuyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!