Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 02 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
USD OPEC Toplantısı
15:15 USD ADP Tarım Dışı İstihdam Değişimi 300K 247K
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 210K
17:30 USD Doğalgaz Stok Değişimi
18:00 USD Ham Petrol Stok Değişimi
20:00 USD FOMC Üyesi Mester'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Borsalar petrolden destek buldu”

Bugün gerçekleşecek OPEC beyanatı öncesinde basında sıkça Rusya’nın kota kararından çıkarılacağı, Suudi Arabistan’ın da üretimi artıracağı yönünde haberler çıktı. Bu da petrol fiyatlarının hafta içinde baskılanmasına yol açtı. Bugün baskılanan fiyatlar, enflasyon korkusunu bir miktar arka plana atarak borsaların pozitif seyretmesine yardımcı oldu.

Avrupa tarafında Fransa endeksi 1% civarında yükselişle ön plana çıktı. ABD endeks vadelileri de Nasdaq liderliğinde yükseldi. Risk iştahındaki artışla birlikte Dolar endeksi geri çekilirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi yükselişini şimdilik durdurdu.

Asya seansında yüksek enflasyon ve resesyon riski gündemi ile birlikte oluşan çekimser seyrin bir miktar terse döndüğünü izliyoruz. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken ise algı değişimlerinin çok daha sık aralıklarla gerçekleştiğinin unutulmaması. Günün devamı için OPEC ve ABD verileri önemli başlıklar olarak takip edilecek.

ABD

“ADP Tarım Dışı İstihdam Verisi”

ADP’nin açıklayacağı özel sektör istihdam rakamları takip edilecek. İstihdam piyasası konusunda çok sorun olmasa da, sıkılaşan koşulların bu alanı nasıl etkilediği önümüzdeki süreçte piyasa algısı için oldukça önemli hale gelebilir. Nisan ayında 247 bin istihdam artışını işaret eden veri, bir önceki ay 479 bin artışı göstermişti.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!