Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 01 Haziran 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
16:45 USD İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 57,5
17:00 USD ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 54,5 55,4
17:00 USD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Nis) 11,000M 11,549M
17:00 CAD Faiz Oranı Kararı 1,50% 1,00%
18:30 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması
20:00 USD FOMC Üyesi Bullard'ın Konuşması
21:00 USD Bej Kitap
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları 0,567M
09:30 CHF Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) 0,30% 0,40%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Enflasyon korkusu sürüyor”

Enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın desteklemeyi sürdürdüğü enflasyon ortamı, beraberinde agresif sıkı para politikalarına ilişkin endişeyi de getirmeye devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi enflasyon beklentileriyle yükselip 2,87%’yi aşarken, Eylül ayında 50 baz puan faiz artırım ihtimali tekrar ön plana çıktı. Haziran ve Temmuz toplantılarında 50 baz puanlık artırımlar ana senaryo olmaya devam ediyor. Ancak önümüzdeki iki toplantı ardından agresif artırımların devam etme ihtimali bir taraftan da resesyon korkusunu canlı tutuyor.

Avrupa borsaları bu gelişmeler ışığında kararsız bir seyir izledi. Büyük endeksler arasında tek pozitif ayrışan DAX oldu, 0,25% civarında yükseliş yaşadı. ABD endeks vadelileri ise karışık bir görünüm sergiledi. Nasdaq negatif ayrışırken, Dow tarafında 0,35% civarında tutunma çabası izlendi. Dolar endeksi dün gerçekleştirdiği yükseliş ardından kazanımlarını pekiştirmeye çalıştı.

 “Petrolde gözler OPEC’te”

OPEC’in Rusya’yı kotadan muaf tutabileceği yönündeki haber akışı gözleri yarınki toplantıya çevirdi. Rusya’nın son dönemde üretim kotasını doldurmakta zorlanması ardından Örgüt’ün ülkeye muafiyet tanıması, Rusya’nın üretim artışı değil, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından üretim açığını kapamak için üretimini artırabileceği düşüncesini ön plana çıkararak petrolü baskıladı. Bugünkü toparlanma çabası şimdilik sınırlı kalırken, yarınki toplantının önemi artmış oldu.

ABD

“ISM İmalat PMI”

ISM’in Mayıs ayı Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisi takip edilecek. ISM verilerine göre imalat aktivitesi salgının başladığı 2020 yılından bu yana hiç daralmadı. Ancak aktivitede genişleme yaklaşık 5 aydır ivme kaybediyor. Nisan ayı için 55,4 puan olarak açıklanan PMI rakamının seyri piyasa algısı üzerinde etkili olabileceği için yakından takip edilecek.

“JOLTS İş İmkanları”

ABD’de en az şüphe duyulan alanlardan birisi istihdam tarafı. Ancak sıkılaşan piyasa koşullarının takip edilebilmesi için istihdam rakamlarının da takibi sıkı şekilde sürüyor. Bugün JOLTS’un açıklayacağı veri Nisan ayına ilişkin iş imkanları hakkında bilgi sunacak.

KANADA

“Faiz artırımının devamı bekleniyor”

Nisan ayında 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştiren Kanada Merkez Bankası’nın, bugün gerçekleştireceği beyanatta tekrar aynı miktarda artırımı ilan etmesi bekleniyor. Ülkede enflasyon 6,8% düzeyinde bulunuyor. Banka’nın Başkanı Macklem, önceki konuşmasında faizin enflasyonda düşüş sağlanana kadar doğal seviyelerin üzerinde olması gerekebileceğini belirtmişti. Öngörülen faiz aralığı ise yıl sonu için 2 – 3% aralığında bulunuyor. Politika faizi şu an 1% seviyesinde.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!