Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 31 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 CAD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Aylık) (Mar) 0,80% 1,10%
16:45 USD Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi (May) 57,1 56,4
17:00 USD Conference Board (CB) Tüketici Güveni (May) 104,5 107,3
04:30 AUD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (1. Çeyrek) 3,00% 4,20%
04:30 AUD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) 0,70% 3,40%
04:45 CNY Caixin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 46

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Enflasyon korkusu tekrar ön planda”

Dün Almanya’da enflasyonun arttığını gösteren veri ardından Avrupa Birliği’nin Rusya’dan deniz yoluyla ithat edilen petrole ambargo kararı vermesi, enerji fiyatlarının yükselmesine ve enflasyon korkusunun tekrar ön plana çıkmasına neden oldu. Bugün açıklanan veriler ise Euro Bölgesi enflasyonunun 8,1% ile rekor kırdığını gösterdi.

Öte yandan Çin’de kısıtlamaların hafifletileceği beklentisi bir taraftan talep kanadına yönelik olumlu beklentiler oluştursa da, petrol fiyatını destekleyerek enflasyon korkusunu da körüklüyor.

Dolar endeksi enflasyon endişesi ile kayıplarını toparlamaya çalışırken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,81% üzerinde seyretti.

Faiz ihtimal dağılımında önümüzdeki iki toplantı için 50’şer baz puanlık artırım beklentisi sürerken, Eylül ayı için kritik bir dağılım var. Enflasyon korkusu, Eylül toplantısında da 50 baz puan faiz artırımı olacağı beklentisine ağırlık kazandırırken, 25 ve 50 baz puan ihtimalleri neredeyse başa baş duruma geldi.

“Türkiye ilk çeyrekte 7,3% büyüdü”

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre 7,3% büyüdü. Piyasa beklentisi 7,1% düzeyindeydi. 2021 yılı sonunda büyüme 9,1% oranında gerçekleşmişti. Cuma günü açıklanacak enflasyon verisi öncesi kur 16,40 bölgesi etrafında yoğunlaşan bir seyir izliyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!