Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 30 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:00 EUR Almanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (May) 0,50% 0,80%
15:00 EUR Almanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (May) 7,60% 7,40%
18:00 USD FOMC Üyesi Waller’ın Konuşması
04:30 CNY İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 48 47,4
04:30 CNY İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 41,9

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Pozitif algıda Çin ve Fed etkisi”

Çin'de normalleşmeye yönelik adımlar ve Fed'in iki toplantı sonrasında duraklayabileceğine ilişkin fiyatlamalar risk iştahının artmasına katkı sağlamış görünüyor. Dolar endeksi bu tablo ile birlikte geri çekilme eğilimini 3. gününe taşımaya çalışıyor.

Dolar endeksi Fed'e yönelik beklentilerin hafiflemesi ile Şubat - Mayıs dönemi baz alındığında yaklaşık 1/3 düzeltme yaptı. Tabi bunda sadece Fed'e yönelik beklentilerin zayıflaması değil, Avrupa Merkez Bankası'nın normalleşme sürecine ilişkin sinyaller de pay sahibi.

Bu hafta açıklanacak veriler önemli. Ancak hiçbiri (tarihi bir sürpriz olmazsa) Haziran ve Temmuz toplantılarına ilişkin 50'şer baz puanlık faiz artırımını değiştirmeyecek. Burada asıl kritik soru, önümüzdeki iki toplantı ardından politika nasıl şekillenecek?

Eylül ayına ilişkin ana beklenti 25 baz puanlık artırım olsa da, 50 baz puanlık artırım ihtimali hala çok önemli bir yer tutuyor.

50 baz puanlık artırımı ikinci plana iten ana sebep resesyon riski ve konut piyasasındaki zayıflama. Dolayısıyla bu iki gösterge ile ilgili fikir alabileceğimiz veriler FX etkisi olsun olmasın algıyı etkileyebileceği için takip edilecek. Dayanıklı mal siparişleri, bu hafta açıklanacak PMI verileri gibi.)

ABD'de istihdam artışıyla ilgili sorunlardan biri iş imkanından çok, işçi bulunmasındaki sorun. Şöyle ki ABD'de istihdam edilen kişi sayısı salgın öncesi dönemlere çok yaklaşırken, işsiz kişi başına iki iş imkanı düşüyor. Buna ilişkin en yakın veri de bu hafta açıklanacak JOLTS verisi olacak.

ISM tarafından açıklanacak PMI verileri ile yine Çin'de açıklanacak PMI verileri, endeks içeriğindeki birçok kalem nedeniyle yakından izlenecek. Bu göstergelerde son dönemde en büyük zayıflık olan tedarik zincirindeki aksaklıklara ilişkin ipuçları arayacağız.

Avrupa tarafındaki önemli verilerden biri bugün Almanya'da açıklancak. Mayıs ayında enflasyonun yükselmeyi sürdürerek 7,6%'ya ulaşması bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası sözlü yönlendirmesinde olabildiği kadar güvercin kalmaya devam etse de, Fed'in rotası netleştikçe ECB'nin de daha fazla enflasyona maruz kalmamak için normalleşmeyi hızlandırması gerekebilir.

“Türkiye enflasyonu”

TR'de Mayıs ayı enflasyonunun baz etkisiyle bir miktar ivme kaybetmesi bekleniyor. Yani fiyatlar genel seviyesinde yükselişin devam etmesi, ancak önceki aylardaki sert yükselişler nedeniyle yıllandırılmış bazdaki enflasyonun zirveden bir miktar gerilemesi bekleniyor. Veri Cuma günü açıklanacak.

“Kanada Merkez Bankası'nda 50 baz puan faiz artırım beklentisi”

Kanada 1991'den bu yana en yüksek enflasyonu yaşıyor. 6,8%'e ulaşan enflasyon ardından Banka'nın bu hafta 50 baz puan faiz artırması bekleniyor. USDCAD gerek Dolar endeksi, gerek Kanada tarafındaki artırım beklentileri, gerekse petrol fiyatındaki pozitif seyirle birlikte baskılandı. 1,2765 - 1,2800 altındaki negatif görünüm sürüyor. Olası düzeltmeler bu dirençle sınırlandığı sürece satış baskısı devam edebilir. Beyanat hafta ortasında gerçekleşecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!