Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 27 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Endeksi (Yıllık) (Nis) 4,90% 5,20%
15:30 USD Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi (Aylık) (Nis) 0,30% 0,30%
17:00 USD Michigan Tüketici Hissiyatı (May) 59,1 65,2

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa pozitif seyretti”

Çin’de teknoloji şirketlerinden Alibaba ve Baidu’nun beklentinin üzerindeki bilançolarının sektör öncülüğünde borsaları pozitif yönde etkilemesi ardından Avrupa borsalarında da benzer fiyatlamalar izlendi. Enflasyon konusunda yaşanan baskıya karşın satış beklentilerinin üzerindeki rakamlar haftanın son işlem gününde iyimserliği ön plana çıkardı.

Avrupa’da Fransa ve Almanya tarafında endekslerde yükseliş eğilimi 1%’e yaklaşırken, ABD endeks vadelileri de yönünü yukarı çevirdi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,72%’ye kadar geriledi. Dolar endeksi ise yaklaşık bir ayında en düşük seviyelerinden toparlanma çabası gösterdi.

Son dönemde resesyon ve yüksek enflasyon endişesiyle borsalarda ortaya çıkan satışların, iyimser günlerde görece ucuzlayan hisselere talebin artışına dönüşmesini daha sık yaşıyoruz. Bu nedenle içinde bulunduğumuz dönemde gün içinde bile sıkça değişen algıya oldukça dikkat etmek gerekiyor.

ABD

“Çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi”

Haftanın son işlem gününde Nisan ayına ilişkin çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi verisi açıklanacak. Fed’in kritik gösterge olarak takip ettiği veride endeksin önceki aya göre 0,3%, yıllık bazda ise 4,9% düzeyinde artış yaşamış olması bekleniyor. Göstergenin yükselmeye devam etmesi enflasyon beklentileri üzerinde etkili olduğu için yakından takip ediliyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!