Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 26 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) -1,30% -1,40%
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 215K 218K
15:30 CAD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Mar) 2,00% 2,10%
15:30 CAD Perakende Satışlar (Aylık) (Mar) 1,40% 0,10%
17:00 USD Askıdaki Konut Satışları (Aylık) (Nis) -2,00% -1,20%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa borsalarında kararsız seyir”

FOMC toplantı tutanaklarında piyasa beklentisinden daha fazla agresif olunmayacağı çıkarımı ve Çin’de Başbakan’ın 2020’ye kıyasla daha kötü bir dönemde olunduğunu belirtmesi piyasanın ana başlıkları olurken, Avrupa borsaları gün içinde karışık bir seyir izledi.

ABD endeks vadelileri de karışık bir seyir izlerken, Nasdaq tarafında negatif ayrışma görülüyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 2,72%’ye geriledi. Dolar endeksi ise dün yaşadığı kazanımlar ardından bugün düşüş ağırlıklı seyretti.

Fed’in önümüzdeki iki toplantıda 50’şer baz puanlık artırım planlarının yanı sıra, sonrasında daha hafif adımlarla devam edebileceği beklentisi tutanaklar öncesinde ana senaryo durumundaydı. Ancak 50’şer baz puanlık artırımların Fed’e enflasyonun ivmesini ölçmek için zaman kazandıracağı, yani bekle – gör politikası uygulayabileceği senaryosu, daha da agresif olarak tanımlanabilecek adımlar atmayacağı beklentisini ön plana çıkardı.

TÜRKİYE

“TCMB’den sürpriz yok”

TCMB bir hafta vadeli repo faiz oranını (politika faizi) 14%’te sabit bıraktı. Piyasa beklentisi ve GCM Yatırım Araştırma Departmanı beklentisi de bu karara paralel şekildeydi. Karar sonrasında TL’de değer kaybı görülürken, kur 16,41’in üzerine tırmandı. BİST100 ise anlık olarak görülen satış baskısı ardından toparlanarak 2432 puan üzerine tırmandı.

ABD

“Büyüme verisi açıklanacak”

Perşembe günü ilk çeyrek büyümesine ilişkin ikinci tahminler açıklanacak. İlk tahmin ekonominin bir önceki çeyreğe göre 1,4% küçüldüğünü göstermişti. Resesyon korkusunun yüksek olduğu süreçte ikinci tahminde 1,3%’lük daralma yönünde, yani yukarı yönlü bir revizyon bekleniyor. Beklentiden sapmalar piyasa algısını etkileyerek hareketliliği artırabileceği için veri yakından takip edilecek.

 “FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!