Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 24 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
16:45 USD İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 58 59,2
16:45 USD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (May) 55,3 55,6
19:20 USD Fed Başkanı Powell'ın Konuşması
21:00 EUR Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde'ın Konuşması
USD API Ham Petrol Stokları -2,445M
05:00 NZD Faiz Oranı Kararı 2,00% 1,50%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa ve ABD teknoloji liderliğinde geriledi”

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın resesyon senaryosunu planlarına dahil etmediklerini açıklamasına rağmen Çin’de salgın önlemlerinin ekonomide oluşturduğu yan etkiler, savaş, yüksek enflasyon ve sıkılaşan para politikaları karamsarlığın canlı kalmasına yol açıyor. Bu başlıklarla birlikte Avrupa borsaları ve ABD endeks vadelileri negatif bir seyir izledi.

Öte yandan ABD’li teknoloji şirketlerinden Snap’in ekonomiye ilişkin görüşlerle birlikte 2. Çeyreğe ilişkin tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi diğer teknoloji şirketlerini de negatif etkiledi.

ABD tarafında sıkılaşan politika beklentilerine ilişkin algı sürerken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde faiz konusunda daha muhafazakar açıklamalar yaptı. Lagarde, enflasyonla mücadele konusunda arz sıkıntılarının giderilmesi senaryosunun da değerlendirmeye katılması gerektiğini belirtti.

“Avrupa’da PMI’lar açıklandı, gözler ABD verileri ve Powell’da”

Avrupa seansında Almanya, Fransa ve İngiltere imalat ile hizmet yöneticileri satın alma endeksi (PMI) verileri takip edildi. Üç ülkede de ortak payda, hizmet aktivitesinin genişlemeye devam etmesine rağmen beklentinin de üzerinde ivme kaybı yaşaması oldu.

Özellikle İngiltere tarafında beklentinin oldukça altında açıklanan hizmet PMI verisi, İngiltere Merkez Bankası’nın yıl sonuna ilişkin faiz beklentilerini de aşağı çekerek Sterlin üzerinde baskı oluşturdu.

Günün devamında ise ABD tarafındaki PMI rakamları takip edilecek. Öte yandan Fed Başkanı Powell, Las Vegas’ta ekonomi temalı bir panelde konuşma gerçekleştirecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!