Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 20 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
17:30 TRY Merkezi Hükümet Borç Stoku (Nis) 3.109,4B
20:00 USD ABD Baker Hughes Toplam Sondaj Kuyusu Sayısı 714

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa borsaları ve ABD vadelileri pozitif seyretti”

Çin’in piyasaları desteklemek için 5 yıllık kredi faiz oranlarında indirime gitmesi ardından Asya borsalarında görülen iyimserlik Avrupa borsalarında da etkisini sürdürdü. ABD vadelileri de bu durumdan pozitif etkilendi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,87%’ye yükselirken, Dolar endeksi günlük bazda yatay bir seyir izledi.

Çin’de salgınla birlikte negatif etkilenen gayrimenkul sektörünün desteklenmesi amacıyla faizlerde yapılan indirim yapıcı bir adım olarak nitelendirildi. Risk iştahını artıran bu durum sonrasında bu hafta son 2 yılın en sert günlük düşüşünü yaşayan ABD borsaları moral bulmuş görünüyor.

Gün içinde İngiltere perakende satış rakamları takip edilirken, Nisan ayı satışları beklenenden çok daha güçlü bir performans sergiledi. Türkiye’de ise tüketici güveni Mayıs ayında 67,3’ten 67,6’ya yükseldi.

Doğalgaz fiyatları ise Rusya’nın NATO’ya katılma kararı alan Finlandiya’ya doğalgaz akışının kesileceği yönündeki haberlere karşın düşüş eğilimini sürdürdü.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!