Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 18 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 CAD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Nis) 0,50% 1,00%
15:30 CAD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Nis) 0,40% 1,40%
17:30 USD Ham Petrol Stokları 8,487M
17:30 USD Benzin Stokları -3,607M
04:30 AUD İstihdam Değişikliği (Nis) 40,0K 17,9K
04:30 AUD İşsizlik Oranı (Nis) 3,90% 4,00%
05:00 NZD Yıllık Bütçe Açıklaması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa karışık seyrederken, ABD vadelileri satışa yöneldi”

Fed Başkanı Powell’ın önceki konuşmalarına kıyasla şahin ifadeler kullandığı dünkü beyanatı ardından Asya tarafında ivme kaybı yaşanmıştı. Avrupa pozitif başlasa da, gün içinde Powell etkisi endekslere negatif yönde etki etmiş görünüyor. Avrupa borsaları karışık bir seyre bürünürken, ABD endeks vadelileri satış ağırlıklı bir seyir izledi.

Dolar endeks üç günlük düşüş ardından bugün toparlanma çabasını sürdürdü. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise 2,98% bölgesine kadar yükseldi.

Powell dün yaptığı konuşmada enflasyonda net ve ikna edici bir geri çekilme görülene kadar faiz adımlarının süreceğini belirtti. Savaş ortamı, devam eden salgın süreci ve Çin’de son dönemde iyileşen vaka sayısına rağmen önümüzdeki döneme etkileri belirsizlikleri artırıyor. Bu başlıklar altında yükselen enerji ve gıda fiyatları da en büyük kaygılar arasında.

İNGİLTERE

“Enflasyon 40 yılın zirvesinde”

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında yıllık bazda 7%’den 9%’a yükseldi. 1982’den bu yana en yüksek enflasyonun görüldüğü ada ülkesinde politika faizi 1%’e çıkarılmıştı. Veri sonrasında faiz artırım beklentilerinin de ön plana çıkmasıyla Sterlin’de değer kaybı görüldü. Ancak son dönemde Doların dominant rolü nedeniyle diğer para birimlerindeki kazanımların kısa ömürlü olduğu görülüyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!