Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 12 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Nis) 0,60% 1,00%
15:30 USD Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (Nis) 8,90% 9,20%
15:30 USD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (Nis) 10,70% 11,20%
15:30 USD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Nis) 0,50% 1,40%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa ve ABD borsaları geriledi”

ABD’de enflasyonun beklenen zayıflamayı göstermemesi ardından agresif para politikasına yönelik beklentilerin tekrar ön plana çıkması Asya sonrasında Avrupa ve ABD endekslerinde de baskı oluşturdu. Avrupa’da büyük endekslerin düşüşü 1,5% ile 2,5% arasında değişti.

ABD endeks vadelileri Nasdaq liderliğinde geriledi. Dolar endeksi 20 yılın zirvesinde rekor tazeledi.

Enflasyonda gerileme oluşmasına rağmen piyasa beklentisinin üzerinde oluşan rakamlar dün ABD borsaları ve bugün Asya borsalarında baskı oluşturmuştu. Fed’in önümüzdeki üç toplantıda 50’er baz puan, son iki toplantıda 25’er baz puan faiz artırımı yaparak yıl sonuna ilişkin faiz beklentisinin önceki aya göre 25 baz puan yukarıda pekişmesi piyasaları tedirgin ederken, bir taraftan da bu politika beklentisinin bile enflasyonu törpülemekte başarılı olup olmayacağına ilişkin soru işaretleri de bulunuyor.

ABD

“ÜFE piyasa beklentisini yakalayabilecek mi?”

ABD’de TÜFE’nin gerilemesine rağmen piyasa beklentisinin üzerinde kalması agresif politikalara ve yüksek enflasyona ilişkin endişeyi tekrar ön plana çıkarmıştı. Bugün ise ÜFE rakamları açıklanacak. Nisan ayına ilişkin ÜFE rakamlarında önceki aya göre gevşeme bekleniyor. Ancak bu beklentinin yakalanıp yakalanmayacağı önemli olabilir.

İNGİLTERE

“Büyüme beklentinin altında kaldı”

İngiltere ekonomisi yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 0,8% büyüdü. Piyasa beklentisi büyümenin 1% düzeyinde oluşacağı yönündeydi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre büyüme ise 9% olan piyasa beklentisinin altında kalarak 8,7% oldu.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!