Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 11 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Nis) 0,40% 0,30%
15:30 USD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Nis) 6,00% 6,50%
15:30 USD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Nis) 8,10% 8,50%
15:30 USD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Nis) 0,20% 1,20%
17:30 USD Ham Petrol Stokları 1,302M
17:30 USD Benzin Stokları -2,230M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa ve ABD enflasyon öncesi pozitif seyretti”

Avrupa endeksleri ve ABD endeks vadelileri bugün açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesi pozitif seyretti. ABD’de işlem gören Çin merkezli şirketler, Çin’deki vaka sayısına ilişkin iyimser görünümle birlikte ABD endekslerine destek verdi. Ancak bu iyimser tabloya rağmen yüksek enflasyon ve büyümeye yönelik kırılgan beklentiler de gündemde kalmaya devam ediyor. Bu nedenle Nisan ayına ilişkin enflasyon verileri yakından takip edilecek.

ABD 10 yıllık tahvil faizi veri öncesi gerilemeye devam ederek 2,92% bölgesine ulaşırken, Dolar endeksi bir miktar gevşedi. Çin’de vaka sayılarına ilişkin iyimserlikle birlikte petrol fiyatları da destek buldu.

ABD

“Enflasyon yükselmeye devam edecek mi?”

15:30’da Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklanacak. Mart ayında 8,5%’e yükselen enflasyonun artmaya devam etmesi, piyasaların hali hazırda gündemde tuttuğu enflasyon korkusunu ateşleyebilir. Dolayısıyla veri yakından takip edilecek. Mart ayında aylık bazdaki rakam ise 1,2% olarak açıklanmıştı. Ek olarak gıda ve enerji fiyatlarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek enflasyon verisi de önemli olacak. Çünkü savaş ve salgın etkisi haricindeki fiyat hareketleri piyasaların rahatlayacak alan bulup bulmaması açısından kritik olabilir.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!