Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 10 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması
17:00 EUR Almanya Merkez Bankası Başkanı Nagel'in Konuşması
20:00 USD FOMC Üyesi Waller’ın Konuşması
22:00 USD FOMC Üyesi Mester'ın Konuşması
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları -3,479M
02:00 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması
04:30 CNY Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Nis) 1,90% 1,50%
04:30 CNY Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (Nis) 7,80% 8,30%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa pozitif seyretti”

Enflasyon ve büyüme konularında kırılganlığın sürmesine rağmen, dün yaşanan düşüşlerden sonra hisselere olan talepte artış görüldü. Bu da Avrupa borsaları ve ABD endeks vadelilerinde yükselişler izlenmesine katkı sağladı. Nasdaq tarafında yükseliş 1%’i aşarken, Avrupa’da 1,3%’ün üzerinde yükselişle DAX ön plana çıktı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi sınırlı düşüşle 3,02% bölgesine ulaştı. Dolar endeksi ise kayıplarını sınırlayarak 20 yılın zirvesine yakın seyrini korudu.

 Avrupa Birliği’nin Rusya’ya petrol konusunda ambargo kararı vermesine karşın Macaristan’ın vetosu nedeniyle uygulamaya konulamıyor. Bu da petrol fiyatlarında düşüşün ana nedeni haline geldi. Bugün Macaristan ile gerçekleştirilmesi planlanan video konferans görüşmesinin iptal edilmesi petrol fiyatlarını tekrar baskı altına soktu.

ABD

“FOMC üyeleri takip edilecek”

Fed’in enflasyonla mücadele için faiz konusunda ne kadar ileri gidebileceği en çok merak edilen başlıklardan biri. Son olarak 75 baz puanlık faiz artırımının tartışılmadığını söyleyerek bu ihtimali devre dışı bırakan Powell ardından, bu kez üyelerin görüşleri takip edilecek. Gün içinde Bostic, Williams, Mester ve Waller’ın konuşmaları takip edilecek.

ÇİN

“Enflasyonda yükseliş bekleniyor”

Çin’in salgın politikalarıyla birlikte talebinin azalacağı yönündeki endişeler son dönemde piyasaları baskılayan ana başlıklar arasında. Dolayısıyla yarın sabah açıklanacak enflasyon verileri takip edilebilir. Nisana ayı enflasyonunun yıllık bazda 1,5%’ten 1,9%’a yükselmesi bekleniyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!