Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 06 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD Ortalama Saatlik Kazançlar (Aylık) (Nis) 0,40% 0,40%
15:30 USD Tarım Dışı İstihdam (Nis) 391K 431K
15:30 USD İşsizlik Oranı (Nis) 3,50% 3,60%
15:30 CAD İstihdam Değişikliği (Nis) 80,0K 72,5K
15:30 CAD İşsizlik Oranı (Nis) 5,30% 5,30%
17:00 CAD Ivey PMI (Nis) 60 74,2
20:00 USD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı 549

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Piyasalarda enflasyon ve büyüme korkusu sürüyor”

Asya borsalarında yaşanan satışlar ardından Avrupa borsaları ve ABD endeks vadelileri de yükselen enflasyon ve gerileyen büyüme endişesiyle satışlara maruz kaldı. Asya sonrasında satışlar hızını düşürse de, Almanya ve Fransa’da düşüşler 1%’i geçti. ABD endeks vadelilerinde ise düşüşlere yine Nasdaq liderlik etti.

Fed’in hafta ortasında 50 baz puanlık faiz artırımıyla birlikte Haziran ayına ilişkin 75 baz puanlık faiz artırım ihtimalini arka planda bırakması ilk etapta piyasaları rahatlatsa da, sonrasında artan enflasyon korkusu etkisini artırdı. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3% üzerinde kalmaya devam ederek 3,08% bölgesinde yoğunlaştı. Dolar endeksi son 20 yılın en yüksek seviyelerinden sınırlı geri çekilme sağladı.

Avrupa’nın Rus petrolünün ithalatının yasaklanmasına yönelik çabaları da petrol fiyatlarını yukarı çekerek enflasyon endişesini artıran unsurlar arasında yer aldı.

ABD

“Tarım dışı istihdam verisi”

Fed beyanatı ardından enflasyonla mücadele konusu sorgulanırken, bugün Nisan ayına ilişkin istihdam rakamları açıklanacak. Tarım dışı istihdamın 391 bin civarında artması beklenirken, işsizlik oranının 3,5%’e düşmesi bekleniyor. İlgili dönemde ortalama saatlik kazançların 0,4% artması bekleniyor.

ABD istihdam verilerine yönelik hazırlamış olduğumuz ayrıntılı raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

“Yılın ilk bilanço sezonu takip ediliyor ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu takip ediliyor. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!