Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 05 Mayıs 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
OPEC Toplantısı
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 182K 180K
17:30 USD Doğal Gaz Stokları 40B
04:25 AUD Avustralya Merkez Bankası (RBA) Mali Politika Açıklaması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Piyasalarda enflasyon korkusu”

Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımına karşın artan enflasyon korkusu piyasaları negatif etkilerken, faiz artırım politikasının büyüme üzerinde baskı oluşturacağı endişesi de bu duruma ağırlık kazandırıyor. ABD endeks vadelileri satış ağırlıklı bir seyir izlerken, Avrupa tarafında pozitif seyir güncelliğini korudu. Avrupa’da önde gelen endekslerin tümü 1%’in üzerinde kazanım sağladı.

Dolar endeksi Fed beyanatı sonrası kayıp yaşarken, bugün kayıplarının yaklaşık yarısını toparladı. ABD 10 yıllık tahvil faizi de enflasyon endişeleriyle 2,95% bölgesine yükseldi.

Enflasyon endişelerine neden olan fiyatlamalar ise devam ediyor. Ukrayna’da yaşanan savaş ile birlikte gıda fiyatlarında yaşanan yükselişe ek olarak, hali hazırda savaş gündemiyle yükselen petrol fiyatları, Avrupa’nın Rus petrolü ithalatını yasaklayacağı yönündeki planları fiyatları yukarı çekmeye devam etti. Buğday fiyatları da olası ambargo tehlikesiyle yükseliş yaşadı.

İNGİLTERE

“BoE’den beklenen artırım geldi”

İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika faizini 25 baz puan artırarak 1%’e getirdi. Karar oybirliği ile alındı. Öte yandan 2022 ve 2023 enflasyon tahminleri yukarı yönlü revize edilirken, resesyon riskine vurgu yapılması dikkat çekti. Faiz artırımı kararına rağmen ekonomiye ilişkin karamsar açıklamalar ile birlikte Sterlin değer kaybı yaşadı.

ABD

“Yılın ilk bilanço sezonu takip ediliyor ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu takip ediliyor. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

TÜRKİYE

“Enflasyon beklentinin üzerinde yükseldi”

TÜİK Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon Nisan ayında yıllık bazda 69,97% oldu. Aylık bazdaki enflasyon ise 7,25% seviyesinde gerçekleşti. İki rakam da piyasa beklentilerinin üzerinde oluştu. TL gün içinde Dolar karşısında 0,9% civarında kayıp yaşadı.

“Önde gelen şirket bilançoları takip ediliyor”

Türkiye’de önde gelen şirket bilançoları yarın Arçelik ile birlikte başladı. Bilanço sezonuna ilişkin olası açıklama tarihleri ve beklenti rakamlarını içeren rapora ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!