Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 28 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (1. Çeyrek) 1,10% 6,90%
15:30 USD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) Fiyat Endeksi (çeyreklik) (1. Çeyrek) 7,30% 7,10%
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 180K 184K
17:30 USD Doğal Gaz Stokları 38B 53B

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa ve ABD borsaları pozitif”

Çin’de talep azalmasına yönelik endişeler, Fed beklentileri ve Ukrayna savaşında tansiyonun devam etmesine rağmen bilanço desteği alan borsaları günü pozitif devam ettiriyor. Avrupa’nın önde gelen borsalarında kazanımlar 1%’in üzerinde seyrediyor. ABD endeks vadelilerinde ise Nasdaq oldukça pozitif ayrışmış durumda.

Nasdaq’ın ayrışmasında Meta Platforms’un payı var. Bilanço çok parlak olmasa da, günlük kullanıcı sayısının projeksiyonların üzerinde gelmesi vadeli işlemlerde 18% kadar yükselişin görülmesini sağladı. Paypal da bilanço sonrası 3% üzerindeki yükselişle bu duruma katkı sağladı.

AVRUPA

“Doğalgaz karmaşası sürüyor”

Rusya’nın Ruble ile ödeme yapmayan ülkelere doğalgaz akışının kesileceği yönündeki uyarısına Avrupa her ne kadar dik durarak cevap vermeye çalışsa da, bazı ülkelerin ithalatçı firmalar aracılığıyla Ruble hesabı açarak ödeme yapmaya hazırlandığı yönünde haber akışı da bulunuyor. Bu konuda, yani Ruble ile ödeme ve karşılıklı hamleler konusunda henüz daha belirgin bir tablo oluşmadığı için, sürecin takibi önemli olacaktır.

ABD

“ABD ilk çeyrek büyüme verisi”

Perşembe günü ABD’nin yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisi açıklanacak. Üç okumadan oluşan büyüme verisinin ilki olan veride, önceki çeyreğe göre büyümenin 1,1% düzeyinde oluşması bekleniyor. Büyüme verisi, agresif Fed beklentileri öncesi ekonominin ne kadar hazır olabileceğine ilişkin ipucu taşıması nedeniyle önemli olarak görülüyor.

“Meta kullanıcı sayısından destek aldı”

Meta kapanış sonrası işlemlerde 18% yükselirken, beklentilerin üzerinde kullanıcı sayısı artışı hisse fiyatını destekleyen ana unsur oldu. İlk çeyrek verilerine göre gelir 27,9 milyar Dolarla piyasa beklentisi altında kalsa da, hisse başı kar 2,72 Dolar ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Günlük kullanıcı sayısı ise 1,96 milyar oldu ki beklenti 1,94 milyar civarındaydı.

“Yılın ilk bilanço sezonu takip ediliyor ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu takip ediliyor. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

TÜRKİYE

“Enflasyon raporu açıklandı”

TCMB 2022’nin ikinci enflasyon raporunu yayımladı. Buna göre yılsonu enflasyon tahmini 23,2%’den 42,8%’e yükseltildi. 2023 yılı tahmini ise 12,9%’a yükseltildi. Enflasyon sorununa değinilirken, salgın ve savaş etkisi vurgulandı. Öte yandan Liralaşmayı sağlayan adımların etkinliğine değinildi.

 “Önde gelen şirket bilançoları takip ediliyor”

Türkiye’de önde gelen şirket bilançoları yarın Arçelik ile birlikte başladı. Bilanço sezonuna ilişkin olası açıklama tarihleri ve beklenti rakamlarını içeren rapora ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!