Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 27 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
17:00 USD Askıdaki Konut Satışları (Mart) -1,6% -4,1%
17:30 USD Ham Petrol Stokları -8,020M
17:30 USD Benzin Stokları -0,761M
19:00 EUR Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde'ın Konuşması
JPY BoJ Para Politikası Duyurusu
JPY BoJ Durum Raporu (Yıllık)
06:00 JPY Faiz Oranı Kararı -0,10%
JPY Japonya Merkez Bankası (BoJ) Basın Konferansı

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

 “Piyasada dipten alma çabası endekslere destek sağladı”

Dün endekslerde yaşanan kayıplar sonrası ABD tarafında 1,5 ayın en düşük seviyelerinin görülmesi, borsaların ucuzladığı yönündeki düşünceyi ön plana çıkararak pozitif havanın ön plana çıkmasını sağladı.

ABD endeks vadelileri 0,8%’in üzerinde kazanım yaşarken, Avrupa’da 0,5% ile 1% arasında kazanımlar görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,77% bölgesinde seyrediyor.

Rusya’nın Ruble ile ödeme şartını sağlayana kadar Polonya ve Bulgaristan’a doğalgaz akışını durdurma kararı sonrasında doğalgaz ve diğer enerji fiyatlarında yükselişler izlenmişti. Doğalgaz fiyatı gün içinde de yükseliş eğilimini sürdürürken, petrol tarafı kazanımlarını korumakla yetindi.

Tüm bu tabloya karşın Fed’in agresif faiz politikasına ilişkin endişe ve Çin’de salgın sürecinin talebi zayıflatacağı korkusu güncelliğini koruyor.

ABD

“Yılın ilk bilanço sezonu takip ediliyor”

ABD bilanço sezonuna ilişkin takvimi içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

JAPONYA

“Japonya Merkez Bankası beyanatı”

Yen’in son dönemde Dolar karşısındaki etkili değer kaybı sonrasında gözler Japonya Merkez Bankası’na çevrildi. Bu denli değer kaybı sonrasında para politikasında değişiklik beklenmese de, Banka’nın yönlendirmesinde genişleyici para politikasına ilişkin normalleşmeye ilişkin mesajlar verip vermeyeceği merak konusu oldu. Ancak Japonya Merkez Bankası’nın son dönemdeki politikalarına bakıldığında, birçok göstergenin pandemi öncesi seviyelere ulaşmadığı sürece bu tür bir değişiklik yapmayacağı düşüncesi de hakim.

TÜRKİYE

“Önde gelen şirket bilançoları takip ediliyor”

Türkiye’de önde gelen şirket bilançoları yarın Arçelik ile birlikte başladı. Bilanço sezonuna ilişkin olası açıklama tarihleri ve beklenti rakamlarını içeren rapora ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!