Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 21 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 177K 185K
15:30 USD Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Nis) 20 27,4
17:30 USD Doğal Gaz Stokları 15B
USD IMF Toplantıları
18:00 USD Fed Başkanı Powell’ın Konuşması
19:30 USD BoE Başkanı Bailey'nin Konuşması
20:00 USD Fed Başkanı Powell’ın Konuşması
20:00 EUR AMB Başkanı Lagarde’ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

 “ABD borsalarında bilanço iyimserliği”

ABD endeks vadelileri güçlü başlayan bilanço sezonunun sıkılaşan Fed beklentileriyle ortaya çıkan resesyon endişesini gölgede bırakmasıyla yükseliş eğilimi gösterdi. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,87% bölgesinde yoğunlaştı.

Nasdaq vadeli işlemlerde 1% civarında yükseliş yaşarken, Tesla vadeli işlemlerde 7,5% primlendi. Beklentinin üzerindeki bilanço rakamlarından destek alan Tesla hissesi, aynı zamanda Musk’ın iyimser açıklamalarından da pozitif etkilendi.

 “IMF toplantısındaki konuşmalar izlenecek”

Hafta başında başlayan IMF toplantılarında bugün üç kritik isim konuşacak. Politika faizini salgın öncesi seviyelere getirmesi ardından enflasyonun yükseldiğini gösteren veri nedeniyle sonraki adımları merak edilen İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey konuşacak.

Sonrasında ise Fed Başkanı Powell ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşmaları gerçekleşecek. Fed’in agresifliğine ilişkin ipuçları aranırken, Lagarde’ın varlık alımlarının bitirilmesine ve ilk faiz adımlarına ilişkin olası ifadeleri takip edilecek.

Fed Başkanı Powell’ın IMF’deki konuşma öncesinde TSİ 18:00’da ayrı bir panelde de konuşması bekleniyor.

ABD

 “Yılın ilk bilanço sezonu takip ediliyor”

ABD bilanço sezonuna ilişkin takvimi içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

TÜRKİYE

“Önde gelen şirketler bilançolarını açıklamaya başlıyor”

Türkiye’de önde gelen şirket bilançoları yarın Arçelik ile birlikte başlıyor. Arçelik için bilanço öncesi hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız. Bilanço sezonuna ilişkin olası açıklama tarihleri ve beklenti rakamlarını içeren rapora ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!