Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 14 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
14:45 EUR Mevduat Hesap Oranı (Nis) -0,50% -0,50%
14:45 EUR Faiz Oranı Kararı (Nis)
15:30 EUR Basın Konferansı
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu 166K
15:30 USD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Mar) 1,00% 0,20%
15:30 USD Perakende Satışlar (Aylık) (Mar) 0,60% 0,30%
17:00 USD Michigan Tüketici Hissiyatı (Nis) 58,8 59,4
22:05 USD FOMC Üyesi Mester'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“ÖNE ÇIKANLAR”

TÜRKİYE

“TCMB sürpriz yapmadı”

TCMB bir hafta vadeli repo faiz oranını piyasa beklentisi dahilinde 14%’te sabit bıraktı. Beyanda jeopolitik risklere vurgu yapılırken, savaş ortamının geride kalması halinde enflasyonda düzelmenin başlayacağı düşüncesi öne çıkarıldı.

ABD

“Yılın ilk bilanço sezonu başladı ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu başladı. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

“Perakende satışlar açıklanacak”

ABD’de bugün Mart ayına ilişkin perakende satış rakamları açılanacak. Satışların bir önceki aya göre 0,6% oranında artmış olması bekleniyor. Çekirdek perakende satışların ise aynı dönemde 1% düzeyinde artmış olacağı öngörülüyor.

“Elon Musk’tan Twitter teklifi”

13 Nisan’da Twitter hisselerinin 9,1%’ini satın alan Elon Musk’ın şirketin geri kalan hisseleri için hisse başına 54,20 Dolar teklif ettiği belirtildi. Musk’ın bu teklifle birlikte, şirketin gerekli değişimleri sağlayabileceği vurgulandı.

EURO BÖLGESİ

“ECB sıkılaşma için mesaj verecek mi?”

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugün günü gerçekleştireceği para politikası beyanatında önemli bir değişiklik gerçekleştirmesi beklenmiyor. Ancak toplantı tutanaklarında görüldü ki, ECB enflasyon riskini görmezden gelmeyecek. Dolayısıyla Başkan Lagarde’ın da belirttiği gibi 3. Çeyrek ile birlikte varlık alımlarının sonlandırılması bekleniyor.

Genel itibariyle değerlendirdiğimizde;

  • Faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor.
  • Faiz artırımına ilişkin zamanlama konusunda varlık alımlarının ardından başlanması fikri büyük sürpriz olmayacaktır. Ancak miktar (bu yıl en az bir artırım gibi) veya doğrudan zaman verilmesi (varlık alım programının bitişinin hemen ardından gibi) daha farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir.
  • Varlık alımlarının 3. Çeyrekte sona erdirilmesi bekleniyor.
  • Enflasyonda yukarı yönlü risklerin ne kadar vurgulandığı, faiz konusunda agresif olunup olunmayacağı hakkında fikir verebilir. Ancak savaşın yol açtığı belirsizlikte şimdilik karamsar faktörleri bu kadar arka plana atması beklenmiyor.

Tutanaklar staglasyon korkusunu ortaya çıkarmıştı. Enerji fiyatları ve savaş vurgusu bu korkuyu artırabilir. Ancak sadece riski işaret etmesi şahin – güvercin açıklamalar arasında denge sağlayabilir.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!