Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 12 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Mar) 0,50% 0,50%
15:30 USD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Mar) 6,60% 6,40%
15:30 USD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Mar) 8,40% 7,90%
15:30 USD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Mar) 1,20% 0,80%
19:10 USD FOMC Üyesi Brainard'ın Konuşması
20:00 USD 10 Yıllık Tahvil İhalesi 1,92%
05:00 NZD Faiz Oranı Kararı 1,25% 1,00%
06:00 CNY Ticaret Dengesi (USD) (Mar) 22,40B 115,95B

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa ve ABD borsaları denge bulmaya çalıştı”

Avrupa borsaları negatif bölgede seyretse de kayıplarını toparlamaya çalışarak dengelenme izlenimi verirken, ABD endeks vadelileri dünün kapanış bölgelerine kadar toparlandı. ABD 10 yıllık tahvil faizi de 2,83% seviyelerini görmesi ardından gün içinde 2,79% bölgesine kadar geriledi.

Petrol tarafında savaş süreciyle birlikte oluşan yükseliş ardından kritik düzeltme sonrası önemli toparlanma çabalarından biri görüldü. Çin’in Şangay kentinde uygulanan karantina önlemleri petrol talebinin zayıflayacağı endişelerini ortaya çıkararak dün kayıpların yaşanmasına neden olmuştu.

“ÖNE ÇIKANLAR”

ABD

“Enflasyon 40 yılın rekorunu kırmaya hazırlanıyor”

Fed’in agresif sıkılaşmasına bilançonun daraltılmasını da dahil etmeye hazırlandığı süreçte enflasyon en kritik gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Bugün açıklanacak veriyle Mart ayı enflasyonunun 8,4%’e çıkarak son 40 yılın rekorunu kırması bekleniyor. Aylık bazdaki beklenti ise 1,2%. Çekirdek enflasyonun ise aynı dönemde aylık 0,5%, yıllık bazda 6,5% düzeyinde gerçekleşmiş olması bekleniyor.

“Yılın ilk bilanço sezonu başlıyor ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu bu ay başlıyor. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

EURO BÖLGESİ

 “ECB sıkılaşma için mesaj verecek mi?”

Perşembe günü gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası kararına ilişkin beklentileri incelediğimiz rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜRKİYE

“TCMB’de değişiklik beklenmiyor”

Perşembe günü gerçekleşecek TCMB para politikası kararına ilişkin beklentileri incelediğimiz rapora ulaşmak için tıklayınız.

KANADA – YENİ ZELANDA

“Kanada ve Yeni Zelanda’da faiz artırımı bekleniyor”

Hafta ortasında gerçekleşecek Yeni Zelanda Merkez Bankası ve Kanada Merkez Bankası kararlarına ilişkin beklentileri incelediğimiz rapora ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!