Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 11 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
16:30 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması
19:40 USD Chicago Fed Başkanı Evans'ın Konuşması
09:00 GBP Ortalama Gelir Endeksi + İkramiye (Şub ) 5,40% 4,80%
09:00 GBP İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim (Mar) -48,1K
09:00 GBP İşsizlik Oranı (Şub ) 3,90% 3,90%
09:00 EUR Almanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Mar) 2,50% 2,50%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa’da karışık seyir”

Sıkılaşan para politikalarla ekonomik risklerin artışı, diğer taraftan da Çin’de karantina ile Ukrayna’da savaşın devamının yol açtığı siyasi – politik risklerin gölgesinde Avrupa borsaları karışık bir seyir izledi. Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Macron ve Le Pen’in ikinci turda az farkla bir araya geleceğini gösteren sonuçlarla birlikte Euro tarafında değer kazanımı dikkat çekti.

Seçim sonrasında Fransa’da endeks 0,8% civarında yükselerek pozitif ayrıştı. Petrol tarafında ise sıkılaşan politikalar ve Çin’de karantina önlemleriyle birlikte talebin azalacağı endişesi fiyatı aşağı çekmeyi sürdürdü.

Hisse tarafında dikkat çeken ise, Elon Musk’ın yönetim kuruluna katılmayacağını söylemesi sonrası Twitter’da yaşanan hareketlilik oldu.

“ÖNE ÇIKANLAR”

ABD

“FOMC üyelerinin konuşmaları takip edilecek”

Fed’in Mayıs ayı toplantısında bilançoyu da daraltacağı yönünde beklenti geçtiğimiz hafta piyasaları oldukça etkilemişti. Günün devamında ve hafta boyunca gerek FOMC üyelerinin konuşmaları, gerekse ABD veri akışı Mayıs ayı başındaki toplantıya kadar piyasaların ipucu toplaması için önemli olacak.

Günün devamında Atlanta Fed Başkanı Bostic ve Chicago Fed Başkanı Evans’ın konuşması takip edilecek.

EURO BÖLGESİ

“ECB sıkılaşma için mesaj verecek mi?”

Perşembe günü gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası kararına ilişkin beklentileri incelediğimiz rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜRKİYE

“TCMB’de değişiklik beklenmiyor”

Perşembe günü gerçekleşecek TCMB para politikası kararına ilişkin beklentileri incelediğimiz rapora ulaşmak için tıklayınız.

KANADA – YENİ ZELANDA

“Kanada ve Yeni Zelanda’da faiz artırımı bekleniyor”

Hafta ortasında gerçekleşecek Yeni Zelanda Merkez Bankası ve Kanada Merkez Bankası kararlarına ilişkin beklentileri incelediğimiz rapora ulaşmak için tıklayınız.

ABD - AVRUPA

“Yılın ilk bilanço sezonu başlıyor ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu bu ay başlıyor. Planlanan bilanço takvimini içeren raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!