Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 07 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 200K 202K
16:00 USD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Bullard'ın Konuşması
17:30 USD Doğal Gaz Stokları 26B
17:30 TRY Hazine Nakit Dengesi (Mar) 55,500B
17:30 USD Hazine Bakanı Yellen'ın Konuşması
21:00 USD Chicago Fed Başkanı Evans'ın Konuşması
21:00 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması
23:05 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları dengelenmeye çalıştı”

Dün yayımlanan FOMC toplantı tutanakları Fed’in sadece faiz değil, bilançonun daraltılması konusunda da agresif olabileceğini ön plana çıkararak borsalara satış getirmişti. Satışlar Avrupa borsalarında sınırlanarak etkisini azaltmaya çalıştı. Almanya ve Fransa’da endeksler 0,5 – 0,75% arası yükselirken, İspanya ve İtalya’da 1%’in üzerine çıktı.

ABD endeks vadelileri de Asya seansında negatif bölgede seyretmesinin ardından toparlanarak pozitif bölgeye geçti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,601% bölgesinde yoğunlaştı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

 “Tutanaklar sonrasında toparlanma çabası öne çıktı”

Fed’in bu yıl agresif şekilde faiz artıracağı beklentisine ek olarak, dün yayımlanan tutanaklarda bilançonun da agresif şekilde daraltılacağı planı borsalarda satış oluşturmuştu. Asya seansındaki düşüşün ardından Avrupa tarafında dengelenme çabası öne çıktı.

Fed’in Mayıs ayı başında faizi 50 baz puan artırma ihtimali 81%’e yükselirken, Haziran ayında da 50 baz puan artırım ihtimali ana senaryo olarak yükseliş gösterdi. Yıl sonuna kadar en az 225 baz puan faiz artırım ihtimali ise 41,2% olarak görülüyor. (Kaynak: Chicago Ticaret Borsası)

Önümüzdeki süreçte Fed’in bu kadar agresif olmasına yol açan savaş ve salgın ortamının gidişi politikaların ne kadar esnek olabileceğinin görülmesi için kritik olacak. Dolayısıyla Rusya – Ukrayna arasındaki görüşmelerin seyri yakından takip ediliyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!