Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 05 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD Ticaret Dengesi (Şub ) -88,50B -89,70B
15:30 CAD Ticaret Dengesi (Şub ) 1,60B 2,62B
16:45 USD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 58,9
17:00 USD ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 58,4 56,5
17:05 USD FOMC Üyesi Brainard'ın Konuşması
21:00 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları -3,000M
04:45 CNY Caixin Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 50,2
09:00 EUR Almanya Fabrika Siparişleri (Aylık) (Şub ) -0,20% 1,80%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları karışık seyretti”

Avrupa Birliği’nin Rusya’dan kömür ithalatını yasaklama teklifi gün içinde risk iştahını düşüren başlıklar arasında yer aldı. Avrupa borsalarının kazanımlarını azalttığı görülürken, büyük endeksler arasında sadece İspanya pozitif ayrışma yaşadı.

ABD endeks vadelileri negatif bölgede seyrederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,469% bölgesine yükseldi. Kısıtlamaların henüz enerji ithalatına yansımamasıyla birlikte petrol kazanımlarına şimdilik ara vermiş görünüyor.

Kremlin’nden yapılan açıklamalara göre Putin ile Zelensky görüşmesi ihtimali bulunuyor. Ancak bunun için önce iki tarafın ortak bir metin üzerinde anlaşmış olmaları şartı koşuluyor. Zelensky ise yaptığı açıklamada Bucha’da yaşanan olaylar sonrasında bile görüşmelerin sürmesi gerektiği, ancak liderler düzeyinde görüşmenin zor olduğu ifade edildi.

Yarın yayımlanacak FOMC toplantı tutanakları Fed’in sıkılaşma hızı hakkında fikir verebileceği için haftanın önemli başlıklarından biri olarak bekleniyor.

“ÖNE ÇIKANLAR”

ABD

“ISM Hizmet PMI”

ABD’de bugün ISM’in açıklayacağı hizmet aktivitesi rakamı takip edilecek. Piyasa beklentisi Mart ayında aktivitenin bir önceki aya göre daha hızlı genişlediği yönünde. Endeks beklentisi 58,4 olarak karşımıza çıkıyor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!