Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 04 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
17:00 USD Fabrika Siparişleri (Aylık) (Şub ) -0,60% 1,40%
17:30 CAD Kanada Merkez Bankası (BoC) Genel Görünüm Anketi
07:30 AUD Faiz Oranı Kararı (Nis) 0,10% 0,10%
07:30 AUD Avustralya Merkez Bankası (RBA) Kur Açıklaması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları karışık seyretti”

Avrupa borsaları hafta sonu ortaya çıkan görüntüler ardından Rus ordusunun savaş suçu işlediği yönündeki görüş ağırlık kazandı. Bununla birlikte bazı Avrupa Birliği ülkeleri yaptırımların artırılması yönünde baskısını artırdı. Bu tablo ile birlikte Avrupa borsaları karışık bir seyir izledi.

ABD endeks vadelileri de karışık bir seyir izlese de, Elon Musk’ın Twitter’ın 9,2% hissesini satın aldığı haberi ile birlikte Nasdaq pozitif ayrıştı. Twitter açılış öncesi 25%’in üzerinde yükselişi işaret etti.

TÜRKİYE

“Enflasyon 20 yılın en yüksek seviyesinde”

TÜİK Mart ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Mart ayı enflasyonu 5,46% düzeyinde gerçekleşirken, yıllık bazda enflasyon 61,14% oldu. Aynı dönemde üretici fiyat endeksi aylık bazda 9,19% yıllık bazda 114,97% yükseldi. Bu rakamlarla birlikte enflasyon son 20 yılın en yüksek seviyesinde rekor kırdı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

AVUSTRALYA

“Faizde değişiklik beklenmiyor”

Avustralya’da salgının başlamasıyla negatif bölgeye ulaşan enflasyon son olarak 3,5%’e kadar yükseldi. Politika faizi ise 2020’nin üçüncü çeyreğinde 0,25%’ten 0,10%’a düşürüldüğünden bu yana değiştirilmedi. Piyasa beklentisi Salı günü gerçekleşecek beyanatta da faizin sabit bırakılması kararının devam ettirileceği yönünde.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!