Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 01 Nisan 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 USD Ortalama Saatlik Kazançlar (Aylık) (Mar) 0,40% 0,60%
15:30 USD Tarım Dışı İstihdam (Mar) 490K 678K
15:30 USD İşsizlik Oranı (Mar) 3,70% 3,80%
16:45 USD İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 58,5 57,3
17:00 USD ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 59 58,6
20:00 USD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı 670

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları istihdam verisi öncesi pozitif seyretti”

Avrupa borsaları bugün açıklanacak ABD istihdam verileri öncesi pozitif seyretti. ABD endeks vadelileri de pozitif açılışı işaret ederken, 10 yıllık tahvil faizi 2,40% civarında seyretti. Dolar endeksi veri öncesi kazanımlarının bir kısmını geri verirken, petrol fiyatları iki günlük düşüş sonrası zayıf da olsa toparlanma çabası gösterdi.

EURO BÖLGESİ

“Enflasyonda sert yükseliş rekor getirdi”

Euro Bölgesi’nde Mart ayı enflasyon öncü hesaplamalara göre 5,9%’dan 7,5%’a yükselerek tarihinin en yüksek bölgesine ulaştı. Aynı dönemde gıda, enerji, alkol ve tütün ürünlerinin hesap dışı bırakıldığı çekirdek enflasyon 2,7%’den 3%’e yükseldi. Enflasyonda yükseliş Avrupa Merkez Bankası’nın bu yıl normalleşmeye başlaması gerektiği yönündeki görüşleri artırıyor.

“ÖNE ÇIKANLAR”

ABD

“Kritik istihdam verileri bekleniyor”

Bugün TSİ 15:30’da istihdam verileri takip edilecek. Tarım dışı istihdamın Mart ayında 490 bin artmış olması bekleniyor. Bu tür rakamlar Mayıs ve Haziran aylarındaki toplantılarda 50’şer baz puanlık artırım beklentilerinin desteklenmesine yol açabilir.

Ortalama saatlik kazançların önceki aya göre 0,4%, önceki yılın aynı ayına göre 5,5% artması bekleniyor. İstihdama benzer şekilde kazançlardaki artışların ivmesini koruması da daha agresif faiz hamlelerine yönelik beklentileri destekleyebilir.

İşsizlik oranının 3,8%’den 3,7%’ye gerilemesi bekleniyor.

Tarım dışı istihdam ile ilgili hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız.

“ISM imalat PMI verisi izlenecek”

Haftanın son önemli verisi olarak ISM’in açıklayacağı imalat PMI verisi takip edilecek. Endeksin Mart ayında 59 olarak açıklanması bekleniyor. Şubat ayında endeks 58,6 olarak açıklanmıştı.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!