Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 31 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
USD OPEC Toplantısı
15:30 USD Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Endeksi (Yıllık) (Şub ) 5,50% 5,20%
15:30 USD Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Listesi (Aylık) (Şub ) 0,40% 0,50%
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 197K 187K
15:30 CAD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Aylık) (Oca) 0,10% 0,00%
16:00 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması
16:45 USD Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi (Mar) 57 56,3
17:30 USD Doğal Gaz Stokları -51B
04:45 CNY Caixin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar) 50,4

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları geriledi”

Almanya 2 yıllık tahvil faizi tekrar negatif bölgeye ulaşırken, petrol fiyatlarının günü düşüşle geçirmesi, endekslerin enerji şirketleri liderliğinde düşüşüne yol açtı. Büyük borsa endekslerinin tümü satış ağırlıklı seyrederken, ABD endeks vadelileri karışık bir görünüm sergiledi. Petrol fiyatları 5% üzerinde düşüş yaşarken, ons altın dün yaşanan yükseliş sonrası sınırlı geri çekilme gerçekleştirdi.

Çin’in Şangay bölgesinde salgın nedeniyle bölgesel kapanmaların gerçekleşmesi de hafta içinde petrol fiyatlarını baskılayan unsurlar arasında yer aldı.

PETROL

“Rezerv satış planı”

Biden yönetiminin akaryakıt fiyatlarını ve enflasyonu baskılamak amacıyla rezervlerden 180 milyon varil satış gerçekleştirmeyi değerlendirdiği yönündeki haberler petrol fiyatlarının günü düşüşle geçirmesine yol açtı. Günün ilerleyen saatlerinde Başkan Biden’ın konuya ilişkin açıklama yapması bekleniyor.

“ÖNE ÇIKANLAR”

UKRAYNA - RUSYA

“Görüşmelerin devamı bekleniyor”

Ukrayna yetkililerinin açıklamalarına göre Rusya ve Ukrayna arasında görüşmelerin yarın online olarak devam ettirilmesi planlanıyor. Kremlin tarafından henüz doğrulama gelmiş değil. Kiev tarafından kademeli çekilme açıklaması ardından ülkenin doğrusunda tekrar toparlanma planları ortaya çıkmıştı.

PETROL

“OPEC görüşmeleri izlenecek”

OPEC’in kademeli üretim artışlarını, yani kotanın kademeli şekilde gevşetilmesini sürdürmesi bekleniyor. Son aylarda kotanın doldurulması konusunda sorunlar yaşayan Örgüt’ün, Rusya’daki üretim sorunları neticesinde ortaya çıkabilecek arz açığını nasıl kapatmayı planlayacağı ise merak ediliyor.

ABD

“Enflasyon göstergeleri ve diğer veriler”

ABD’de bugün Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi verisi açıklanacak. Endeksin Şubat ayında bir önceki aya göre 0,4% artması bekleniyor. Yıllık bazdaki beklenti ise 5,5%. Fed’in bu gösterge için yıl sonu beklentisi çok daha aşağılarda. Dolayısıyla 5,5% gibi sonuçlar Fed’in Mayıs ayında 50 baz puan artırım yapma ihtimalini destekleyebilir.

Gün içinde işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve Chicago PMI verileri de takip edilecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!