Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 23 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:00 USD Fed Başkanı Powell'ın Konuşması
15:00 GBP İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey'nin Konuşması
GBP Yıllık Bütçe Beyanatı
17:30 USD Ham Petrol Stokları 4,3M
22:00 USD FOMC Üyesi Bullard'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Tahvil piyasası düzeltme yaşarken borsalar geriledi”

Başta Fed olmak üzere büyük merkez bankalarının artan enflasyon nedeniyle para politikalarını şekillendirmeye çalışmasıyla birlikte tahvil tarafında çıkış yaşanmıştı. Son günlerde yaşanan çıkışlarla birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizi bugün 2,417% bölgesine kadar ulaştı. Avrupa seansıyla birlikte tahvil tarafına girişler faizi 2,379% bölgesine kadar çekerken, borsalara da satış getirdi.

Riskten uzaklaşma eğilimiyle Dolar endeksi değer kazanırken, yarın gerçekleşecek Avrupa Birliği ve NATO görüşmeleri öncesi yeni yaptırım beklentileriyle petrol değer kazandı.

İNGİLTERE

“Enflasyon 30 yılın zirvesinde”

İngiltere’de enflasyon Şubat ayında yıllık bazda 6,2% düzeyinde oluştu. Çekirdek enflasyon aynı dönemde 5,2% oldu. İngiltere Merkez Bankası’nın 25 baz puanlık faiz artırımı ardından enflasyonun sert şekilde ve piyasa beklentileri üzerinde yükselmesi, faiz artırımlarının devam edeceğine yönelik beklentileri destekleyebilir.

“ÖNE ÇIKANLAR

“Powell konuşması izlenecek”

Fed Başkanı Powell hafta başındaki konuşmasında enflasyonun ısrarlı yükselişi halinde daha agresif olunacağını ve 50 baz puanlık artırımların da seçenekler arasında olduğunu belirtmesi yıl sonuna kadar 8 ve 9 artırım beklentilerinin de ağırlık kazanmasına yardımcı oldu.

Enflasyon ile mücadele konusundaki duruş şu ana kadar borsalar tarafında panik satışı oluşturmuş değil. Bugün Powell ve aynı panelde konuşacak İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, ileriye dönük yeni ipuçları sağlayabilecekleri için yakından takip edilecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!