Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 22 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

“GERİDE KALANLAR”

“Powell sonrası borsalar pozitif seyrini sürdürdü”

Fed Başkanı Powell’ın enflasyonun ısrarcı olması halinde Banka’nın 50 baz puanlık faiz artırımını da seçenekler arasına alabileceği sonucunu çıkaran açıklamaları ardından bankacılık hisseleri öncülüğünde pozitif seyir ön plana çıktı. Avrupa’nın büyük endekslerinde 0,3% ile 1% arasında değişen yükselişler görüldü. Tahvillerden çıkışlarla birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,344% bölgesine ulaştı. Dolar endeksi, petrol ve altında geri çekilmeler görüldü.

PETROL

“Ambargoya muhalefet, petrole düşüş getirdi”

Almanya ve Macaristan’ın Rusya’ya petrol ambargosu uygulanması yönünde görüşlere muhalefet ettiği yönünde basına yansıyan haberler, petrol fiyatlarının gün içinde etkili bir düşüş sergilemesine yol açtı. ABD petrolü 110, Brent petrol 116 Doların altına indi.

UKRAYNA – RUSYA

“Uzlaşı çabaları sürüyor”

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski bugün İtalya Parlamentosu’nda konuştu. Zelenski, Ukrayna’nın Rusya için Avrupa’ya açılan bir kapı olduğunu belirtti. Öte yandan Zelenski, tarım ürünleri konusunda da saldırı altındaki topraklarda üretimin zor olacağını belirtti. İki ülke arasında müzakereler devam ederken, Kremlin’den yapılan açıklama Ukrayna’dan taleplerini basına açıklamayacakları şeklinde oldu. Kremlin Ukrayna’nın daha fazla çaba göstermesi gerektiğini de belirtti.

 “ÖNE ÇIKANLAR

“Fed – Savaş gündemi ön planda”

Powell’ın dün şahin açıklamaları sonrasında Fed’in bu yıl kaç faiz artırımı yapacağına dair soru işaretleri artmış durumda. Mayıs ayında 50 baz puan faiz artırımı gerçekleşme ihtimali artış gösterirken, yıl sonuna kadar altıdan fazla faiz artırma ihtimali de artış gösterdi.

Ancak piyasalar enflasyonla daha etkin mücadele çabasını şu ana kadar pozitif olarak yorumlamış görünüyor. Özellikle faiz beklentisi ortamından bankacılık şirketlerinin pozitif etkilendiği görülüyor. 

Ukrayna’da yaşanan savaşa yönelik gelişmeler ise petrol tarafında hareketliliğin artmasına yol açıyor. Son günlerde yeni yaptırım alanları arayan Avrupa ülkelerinin petrol ambargosu planı şimdilik Almanya ve Macaristan tarafından törpülenmiş gibi görünüyor. Avrupa’nın bu kararı alması, ticari ilişkiler için olmasa da enerji ihtiyacı nedeniyle ABD’ye göre çok daha zor.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!