Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 21 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:00 USD FOMC Üyesi Bostic'in Konuşması
17:30 TRY Merkezi Hükümet Borç Stoku (Şub ) 2.844,4B
19:00 USD Fed Başkanı Powell'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Jeopolitik risk ön planda”

Hafta sonu Suudi Arabistan’a gerçekleştirilen saldırılar nedeniyle Suudi Arabistan – Yemen arasında artan gerilim, üç haftayı aşkın süredir Ukrayna’da devam eden savaşla birlikte gündemin en üst sırasında yer aldı.

Avrupa borsaları Ukrayna ve Rusya arasındaki görüşmelerde henüz bir ilerleme sağlanamaması nedeniyle temkinli bir seyir izledi. ABD endeks vadelileri ise kayıplarını toparlamada yetersiz kalarak negatif bölgede kalmaya devam etti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,182% bölgesinde seyretti.

Kremlin’den yapılan açıklama, görüşmelerde henüz ilerleme sağlanamadığı şeklindeydi.

 “ÖNE ÇIKANLAR

“Ukrayna gündemi ve Powell konuşması takip edilecek”

Ukrayna – Rusya arasındaki görüşmeler devam ederken, hafta sonundan bu yana gelen açıklamalar ilerleme kaydedilemediği yönündeydi. Ancak riskten kaçışı hızlandıran bir fiyatlama oluşmaması, şu ana kadarki durumun da iyimser bir senaryo olarak görüldüğünü işaret ediyor.

ABD Başkanı Biden bu hafta Avrupa liderleriyle görüşecek yeni yaptırım alanlarını inceleyecek. Bunlar arasında Avrupa’nın Rusya’ya petrol ambargosu uygulaması seçeneği de bulunduğu için, petrol fiyatları yakından takip ediliyor.

Günün devamında Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilebilir. Petrol fiyatları tekrar yükselerek enflasyon korkusunu ön plana çıkarırken, Powell’ın yapacağı açıklamaların faiz artırım kararı sonrası Fed’in rotası hakkında ipucu sağlayıp sağlamayacağı izlenecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!