Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 18 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:30 CAD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) -2,00% -2,50%
15:30 CAD Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) -2,10% -1,80%
17:00 USD Mevcut Ev Satışları (Şub ) 6,18M 6,50M
19:30 USD FOMC Üyesi Barkin'in Konuşması
21:00 USD FOMC Üyesi Evans'ın Konuşması
21:00 USD FOMC Üyesi Bowman'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Borsalarda gerileme ön planda”

Ukrayna – Rusya arasındaki görüşmelere dair karışık açıklamalar iyimserliği gölgede bırakmaya devam ediyor. Avrupa borsaları özellikle öğleden sonra gelen satışlarla eksiye geçti. Almanya ve Fransa’da düşüş 1%’e yaklaştı.

ABD vadelileri ise 0,55 – 0,7% arasında düşüş kaydetti. 10 yıllık tahvil faizi ise 2,172% bölgesine kadar geriledi. Risklerdeki artışla birlikte Dolar endeksi yükseliş yaşadı.

JP Morgan’dan yapılan açıklamada Rusya’nın Dolar bazlı tahvillere ilişkin faiz ödemelerini yaptığını belirtmesi, temerrüt endişesini azaltsa da, jeopolitik riskler ön planda kaldı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Savaş gündeme yön vermeye devam ediyor”

Merkez bankaları kararları ardından gündem yoğun şekilde devam eden savaşta. Rusya, Ukrayna’da saldırılarına devam ederken, görüşmelerde ilerlemenin yavaşlaması karamsarlığı ön plana çıkarı. Önümüzdeki süreçte görüşmelere ilişkin ortak paydada açıklamalar yapılıp yapılmayacağı önemli olacak.

KANADA

“Perakende satış rakamları açıklanacak”

Kanada’da Ocak ayına ilişkin perakende satış rakamları açıklanacak. Piyasa beklentisi satışların önceki aya göre 2,4% oranında artış yaşadığı yönünde. Otomotiv satışlarının hesaplama dışı tutulduğu satışların da yine 2,4% oranında artış yaşamış olması bekleniyor.

ABD

“Konut rakamları takip edilecek”

ABD’de Şubat ayına ilişkin mevcut konut satış rakamları açıklanacak. Piyasa beklentisi 6,1 milyonken, satışlar önceki ay 6,5 milyon olarak açıklanmıştı.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!