Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 17 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
15:00 GBP Faiz İndirimi Yönünde Oy (Mar) 0 0
15:00 GBP Faiz Artışı Yönünde Oy (Mar) 9 9
15:00 GBP Sabit Yönde Oy (Mar) 1 1
15:00 GBP Faiz Oranı Kararı (Mar) 0,50% 0,50%
15:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 227K
15:30 USD Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Mar) 15 16
16:15 USD Sanayi Üretimi (Aylık) (Şub ) 0,50% 1,40%
17:30 USD Doğal Gaz Stokları -124B
05:30 JPY Faiz Oranı Kararı -0,10% -0,10%
06:00 JPY BoJ Para Politikası Duyurusu

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Piyasalar Kremlin’in açıklamaları sonrası karışık seyretti”

Kremlin’den yapılan açıklama, son dönemde görüşmelere ilişkin oluşan iyimserliğe gölge düşürdü. Yapılan açıklama, Ukrayna ile gerçekleştirilen görüşmelerde büyük bir ilerleme kat edilmediğini gösterdi. Ancak ilerleme kat edildiği tamamen yalanlanmadı. Sadece Financial Times’ın yaptığı haberde belirttiği kadar somut bir tablo oluşmadığı görüldü.

TÜRKİYE

“TCMB faizi değiştirmedi”

TCMB piyasa beklentisine paralel olarak politika faizini 14%’te sabit tuttu. Açıklamada çatışmaya dönüşen riskler ve salgının yol açtığı fiyat yükselişleri vurgulandı. Öte yandan cari işlemler dengesinin öneminin vurgulanmaya devam ettiği görüldü. Banka’nın kredilerin büyüme hızının finansal istikrar açısından önemli olduğu belirtildi. Türk Lirası gün içinde Dolar ve Euro karşısında 1%’in üzerinde değer kaybı yaşadı.

UKRAYNA - RUSYA

“Rusya – Ukrayna görüşmeleri sürüyor”

İki ülke arasındaki altıncı görüşmenin bugün gerçekleşmesi bekleniyor. İki taraftan gelen açıklamalar ılımlı havayı pekiştirirken, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ediyor.  İki ülke arasında Ukrayna’nın tarafsız bir yapıya bürünmesi halinde kendi ordusuna sahip olabilmesi gibi önemli maddeler de görüşülüyor.

EURO BÖLGESİ

“Enflasyon yükselmeye devam ediyor”

Euro Bölgesi enflasyonu Şubat ayında yıllık bazda 5,9% düzeyinde gerçekleşti. Çekirdek enflasyon ise aynı dönemde 2,7% olarak açıklandı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Fed sonrası Kremlin açıklamaları etkili oldu”

Fed’in faiz artırımı yanında şahin bir tablo oluşturmasına rağmen pozitif seyreden piyasalar, Kremlin’nden gelen açıklamalarla karışık bir seyre büründü. Önümüzdeki süreçte savaşa ilişkin gelişmeler oldukça önemli olacak.

Para politikalarının tek başına savaş ve salgının yol açtığı fiyat değişimleriyle mücadele etmede yeterli olabileceği düşüncesi gerçekçi görünmüyor. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte bu iki başlığa ilişkin gelişmeler ve bu başlıkların şekillendireceği para politikaları takibimizde olacak.

İNGİLTERE

“İngiltere Merkez Bankası ve sürpriz ihtimali”

Fed’in faiz artırımı ve şahin görünümün sonrasında İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) 25 yerine 50 baz puan indirme ihtimalinin artış göstermesi Sterline’e değer kazandırdı. Öte yandan ana beklenti hala 25 baz puanlık artış yönünde. Banka’nın 1%’e kadar faiz adımlarını sürdürmesi beklentiler arasında, dolayısıyla 25 yerine 50 baz puanlık artış, politika faizinin doğrudan bu beklentiye ulaşmasına yol açabileceği gibi, Banka’nın sonraki rotasına ilişkin piyasa beklentilerini değiştirerek hareketliliği artırabilir.

- İngiltere Merkez Bankası para politikası beyanatına ilişkin hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız.

“Japonya Merkez Bankası’nda değişiklik beklenmiyor, ancak…”

Japonya Merkez Bankası’nın yarın gerçekleştireceği para politikası beyanatında herhangi bir değişiklik ilan etmesi beklenmiyor. Ancak savaş ve salgının oluşturduğu fiyat yükselişi, Yen’in bu süreçte zayıflayarak enflasyonu artıracak bir ortama zemin hazırlaması gibi faktörler hali hazırda 2 yılın en yüksek bölgesine yakın enflasyonu tehlikeli hale getiriyor.

Bu nedenle Banka’nın karar açıklamasının yanı sıra, ileriye dönük verebileceği ipuçları da önemli olacak.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!