Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 14 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
03:30 AUD Para Politikası Toplantı Tutanakları
05:00 CNY Sabit Varlık Yatırımı (Yıllık) (Şub ) 5,00% 4,90%
05:00 CNY Sanayi Üretimi (Yıllık) (Şub ) 3,90% 4,30%
05:00 CNY Perakende Satışlar (Yıllık) (Şub ) 3,00% 1,70%
05:00 CNY NBS Basın Toplantısı

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Ukrayna – Rusya gelişmeleri ön planda”

Ukrayna ile Rusya arasında devam eden görüşmelerle ilgili iyimserlik gün içinde borsa endekslerini pozitif etkilemeyi sürdürdü. İki taraf arasında daha yapıcı diyaloğun geçtiği yönünde haberler riskten kaçışı tersine çevirirken, bir taraftan da hafta ortasında gerçekleşecek Fed beyanatı öncesi tahvil tarafında satışlar hız kazandı. ABD 10 yıllık tahvil faizi 2%’nin üzerine tırmandı. ABD endeks vadelileri de pozitif seyir izledi.

Emtia fiyatları olası uzlaşı beklentisi ile gerilerken, özellikle petrol ve altın fiyatlarındaki düşüş takip edildi. Dolar endeksi ise baskılanmasına rağmen şimdilik kazanımlarının bir kısmını korumayı başardı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Yılın en kritik haftası olacak mı?”

Salgınla birlikte başlayan yeni normal yerini savaş düzenine bırakırken, merkez bankaları bu hali hazırda yüksek olan enflasyonu daha da tetikleyecek bu sürece ayak uydurmaya çalışıyor. Savaşın başlamasıyla oluşan fiyat değişimlerinin önümüzdeki dönemde enflasyon hesaplamalarına dahil olacağı düşünüldüğünde, bu hafta gerçekleşecek merkez bankası beyanatları daha da kritik hale geliyor.

Mart ayı boyunca gerçekleşecek önemli merkez bankası beyanatlarına ilişkin raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

Hafta ortasında gerçekleşecek Fed para politikası beyanatına ilişkin raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

Öte yandan Ukrayna – Rusya arasındaki görüşmelerin seyri fiyatlamaları da etkileyeceği için önümüzdeki dönem ekonomi politikasına ilişkin kararlarda önemli rol oynayacak. Bu nedenle olası uzlaşı haberlerinin somut gelişmelerle doldurulup doldurulmayacağı takip edilecek.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!