Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 11 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
16:30 CAD İstihdam Değişikliği (Şub ) 160K -200,1K
16:30 CAD İşsizlik Oranı (Şub ) 6,20% 6,50%
18:00 USD Michigan Tüketici Hissiyatı (Mar) 61,4 62,8
18:15 USD ABD Başkanı Biden'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Putin’den sürpriz açıklamalar piyasaları hareketlendirdi”

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna ile görüşmelerde pozitif yönde değişiklikler olduğunu belirtmesi piyasalardaki sınırlı pozitif havaya ivme kazandırdı.  Açıklama ile birlikte petrolde geri çekilme görülürken, borsalar tarafında etkili yükselişler takip edildi.

Açıklama ile eşzamanlı olarak ons altın ve Dolar endeksi tarafında da geri çekilmeler izlendi.

İNGİLTERE

“Büyüme verisi piyasalara destek verdi”

İngiltere ekonomisi Ocak ayında bir önceki aya göre 0,8% oranında büyüme kaydetti. Beklentinin oldukça üzerinde gelen büyüme rakamları, aynı zamanda İngiliz enerji şirketlerinin savaş sürecinde alternatif oluşturabileceği düşüncesiyle endeksleri de olumlu şekilde etkiledi. Ancak ülkede ticaret açığı piyasa beklentilerinin iki katından fazla artış gösterdi.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Hareketlilik ara vermeden devam ediyor”

Fiyatlamalarda hareketlilik sıkça yön değiştirmesine rağmen ara vermeden devam ediyor. Olumsuz başlıklarda yüksek enflasyon, düşük büyüme beklentisi, yaptırımlar ve doğal olarak savaş süreci yer alıyor.

Olumlu fiyatlamalarda ise neden olarak genellikle kötü senaryonun fiyatlara dahil olduğu ve ucuzluğun bulunduğu düşüncesi ile barışa ilişkin zayıf da olsa beklentiler yer alıyor.

Putin’in Ukrayna görüşmelerine ilişkin pozitif açıklamasıyla birlikte riskten kaçışın ivme kaybettiği görüldü. Ancak önümüzdeki süreçte gelebilecek açıklamalara da dikkat etmek gerekiyor.

ABD Başkanı Biden’ın bugün TSİ 18:15’te yapacağı konuşma Rusya’ya karşı olası yeni yaptırım açıklamaları nedeniyle dikkatle takip edilecek.

ABD

“Tüketici hissiyatı ve enflasyon beklentileri”

Michigan Üniversitesi’nin hazırladığı tüketici anketi TSİ 18:00’da açıklanacak. Tüketici hissiyatının Şubat ayında bir önceki aya göre bir miktar ivme kaybetmesi bekleniyor.

KANADA

“İstihdam verileri takip edilecek”

Kanada’da Şubat ayında işsizlik oranının 6,5%’ten 6,2%’ye gerilemesi bekleniyor. İstihdamda ise 160 binlik artış beklentisi bulunuyor. Bu veri Ocak ayında 200 bin istihdam kaybını işaret etmişti.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bilgilendirme: Yukarıda yer verdiğimiz tabloda finansal varlıklara yönelik yüzdesel değişimler yer almaktadır. Analizler hazırlanırken güncel fiyat seviyesi baz alınarak kaydettiğimiz bu tablo, ilgili analiz size ulaştığında anlık fiyat değişimleri sebebiyle farklılık oluşturabilir. Bu sebeple de ilgili tablonun sizlere önemli varlıkların değişimlerini kolay bir şekilde bir arada görülmesi amacıyla hazırlandığı unutulmamalıdır.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!