Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 09 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
18:00 USD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Oca) 10,925M 10,925M
18:30 USD Ham Petrol Stokları -2,597M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Borsalarda sert yükseliş”

ABD ve İngiltere’nin açıkladığı yaptırımlar ve Avrupa Birliği’nin kademeli şekilde Rus enerjisine olan bağımlılığını azaltma sözü sonrasında Avrupa borsaları sert şekilde yükseldi. Almanya, Fransa ve İtalya’da endeksler 5% ve üzerinde yükseliş yaşarken, İngiltere’de 2%, İspanya’da 3,5% civarı yukarı yönlü hareket oluştu.

ABD endeks vadelileri de yukarı yönlü hareket etti. Nasdaq 2%’ye yaklaşan yükselişle başı çekti. Riskli varlıklara yönelimle birlikte ABD 10 yıllık tahvil getirisi 1,903% seviyesine ulaştı. Ons altın 2020’den bu yana en yüksek seviyelerden geri çekilirken, Dolar endeksi son 3 günün en düşük seviyelerine ulaştı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

İyimserlik geçici mi?

Ukrayna’da savaşın başlangıcından itibaren Rusya’ya yönelik yaptırımlar, ülke ekonomisinin zayıflaması, Rusya’nın küresel ekonomide izole edilmesi sonrası küresel ekonomide yavaşlama potansiyeli, tedarik sıkıntıları ile birlikte artacak enflasyon sorunu gibi birçok başlık gündemi meşgul etti.

Biden’ın Rus petrol ürünlerine karşı ambargo açıklaması ardından ise kötü senaryonun hali hazırda satın alınmış olunduğu, bu nedenle de piyasanın iyimserliğe döndüğü şeklinde bir algı ortaya çıktı. Bununla birlikte bir süredir riskli varlıklardan kaçışla oluşan fiyatlamalarda düzeltmeler gördük.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum, örneğin OPEC Başkanı veya Aramco gibi sektörün kaynağından yapılan açıklamalarda Rus petrolünün ikamesini sağlayacak kaynağın henüz bulunmadığı. Dolayısıyla her ne kadar iyimser fiyatlamalar piyasa dostu olsa da, Ukrayna’da savaş devam ediyor ve Rus ekonomisine yönelik yaptırımlar, her ne kadar Avrupa ticari ilişkiler ve enerji bağımlılığı nedeniyle tüm bağlarını koparamasa da, ülkeyi oldukça zora sokmuş durumda. Bu nedenle de iyimser fiyatlamalara olumlu fakat tedbirli bakmakta fayda olabilir.

Ukrayna gündeminin yanında, yarın iki kritik başlık piyasaları meşgul edecek. Avrupa Merkez Bankası para politikası beyanatı ve açıklanacak ABD enflasyon verisi ile ilgili hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız.

Mart ayı boyunca takip edilecek önemli merkez bankaları kararlarına ilişkin özet rapora ulaşmak için tıklayınız.

Yarın bilanço açıklaması beklenen otomotiv şirketi Rivian ile ilgili raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!