Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 08 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
16:30 USD Ticaret Dengesi (Oca) -87,00B -80,70B
16:30 CAD Ticaret Dengesi (Oca) 1,60B -0,14B
00:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları -6,100M
04:30 CNY Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub ) 0,80% 0,90%
04:30 CNY Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (Şub ) 8,70% 9,10%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Borsalarda toparlanma çabası”

Ukrayna’da yaşanan savaş ve Rusya’nın Avrupa’ya enerji satışı konusunda gözdağı vermesi ile Asya tarafında oluşan satışlar, Avrupa seansında yön değiştirdi. Avrupa endeksleri ve ABD endeks vadelileri önceki gün kayıplarına kıyasla sınırlı da olsa toparlanma çabası gösterdi.

Fransa’da 1%’in, İtalya ve İspanya’da ise 2%’nin üzerinde yükseliş izlendi. İngiltere’de ise endeks 0,25% civarında kayıp yaşadı.

ABD endeks vadelileri sınırlı toparlanma sağlarken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,846% bölgesine kadar yükseldi. Ancak enflasyonist baskıları işaret eden petrol, altın ve gıda fiyatlarında genel olarak yön hala yukarı görünmeye devam etti.

AVRUPA

- AB’de ortak tahvil satış söylentisi

Basında kaynaklara dayandırılarak verilen bir haberde, Avrupa Birliği’nin Perşembe günü Fransa’da gerçekleştirilecek liderler zirvesinde ortak tahvil satışına yönelik bir plan sunulabileceği belirtildi. Söz konusu planın enerji sektörünü destekleme amacıyla kullanılacağı vurgulanıyor.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

Avrupa’nın bağımlılığı kararlarını etkileyecek mi?

Rusya’nın Avrupa’ya enerji konusunda gözdağı vermesiyle birlikte Avrupa’da doğalgaz fiyatları yükseliş yaşadı. Savaş koşulları ve ağır yaptırımlara rağmen Avrupa doğalgaz ihtiyacının 40%, petrol ihtiyacının 30%’unu Rusya’dan ithal ediyor.

ABD’nin şu ana kadar tek başına gerçekleştirme ihtimalinden söz edilen Rus petrol ithalatı yasağının Avrupa’da uygulanması rakamlara göre oldukça zor görünüyor. Ancak savaş ortamında alınabilecek her türlü kararın da düşük ihtimalle de olsa senaryolar arasında olduğu unutulmamalı.

Perşembe günü gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası para politikası beyanatı ve açıklanacak ABD enflasyon verisi ile ilgili hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız.

Mart ayı boyunca takip edilecek önemli merkez bankaları kararlarına ilişkin özet rapora ulaşmak için tıklayınız.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!