Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 01 Mart 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
16:00 EUR Almanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Şub ) 0,90% 0,40%
16:00 EUR Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde'ın Konuşması
17:45 USD İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 57,5 55,5
18:00 USD ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 58 57,6
00:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları 5,983M
03:30 AUD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (4. Çeyrek) -2,70% -1,90%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları gerilerken, petrol yükseldi”

Rusya’ya finansal yaptırımlar uygulanırken, ülkenin Ukrayna saldırısı sürüyor. İki ülke arasında görüşmelerin devam etmesi beklense de, Rusya’nın agresif tutumu devam etti. SWIFT ve merkez bankası rezervlerinin dondurulması kararları yanı sıra özel şirketler de Rusya’daki yatırımlarını sonlandırma veya kademeli şekilde kaldırma kararı alıyor. Dolayısıyla Rus ekonomisini oldukça zor bir süreç bekliyor gibi görünüyor.

Bu tablo altında Avrupa endeksleri gerilerken, petrol fiyatları arzda düşüş endişesiyle yükseliş yaşadı. Brent petrol geçtiğimiz hafta ardından tekrar 102 Doları test etti.

Almanya ve Fransa da endeksler 2% ve üzerinde kayıp yaşarken, İngiltere’de düşüş 0,55% civarında seyretti. ABD endeks vadelileri de öğle saatlerinde ağırlaşan satışlarla aşağı yönlü seyrini derinleştirdi. Nasdaq 0,55% civarında düşüşü işaret ediyor.

Riskli varlıklardan çıkışla birlikte ABD 10 yıllık tahviline olan talep faizi 1,733%’e kadar çekti. Dolar endeksi değer kazanırken, ons altında 1924 Doların üzerini gördü.

AVRUPA

- İmalat PMI verileri açıklandı

Ukrayna gündemi fiyatlamaları etkisi altına alırken, veri akışı da bu hareketliliğin gölgesinde kaldı. Fransa ve Almanya’da imalat satın alma yöneticileri endeksi verileri piyasa beklentilerine yakın sonuçlar ortaya koydu. Veriler aynı zamanda imalat aktivitesinde genişlemenin devam ettiğini gösterdi.

Euro Bölgesi bazında imalat aktivitesi de piyasa beklentisine paralel bir genişleme gösterdi. İngiltere tarafında ise PMI 58 puan olarak açıklandı. Piyasa beklentisi 57,3’tü.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Rusya ekonomisi köşeye sıkıştı”

Batı’nın SWIFT ve Rusya Merkez Bankası varlıklarının hareket alanını oldukça daraltması ile birlikte ülkenin önemli kozu olan döviz rezervleri büyük ölçüde pasif duruma geldi. BP ve Shell, ülkedeki ortaklıklarından çekildiğini açıkladı. Önceki yıllarda Putin yönetiminin dayatmasıyla paylarının büyük kısmı Gasprom’a satılmış olsa da, operasyonel sürecin devamı için iki şirket de önemini koruyordu.

Rusya’da hala Exxon gibi ABD devleri yer alıyor. Bunların benzer bir karar alıp almayacağı merak ediliyor. Belarus’ta ikinci kez gerçekleşmesi beklenen görüşmeler herhangi bir ateşkes süreci getirmedi. Kiev hala kuşatma altında. Batı’nın Rusya ekonomisini hedef alan kararları ardından Ruble’nin değerini korumanın oldukça güç hale geldiği belirtiliyor.

Günün devamında Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmelere ilişkin gelebilecek haberler önemli olabilir. Öte yandan Kremlin, hala Ukrayna ordusuna silah bırakma çağrısı yaparak ve Kiev kuşatmasını sürdürerek görüşmeye ilişkin olumlu havayı gölgede bırakıyor.

AVRUPA

- PMI verileri takip edilecek

Bugün Almanya, Fransa ve İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde imalat aktivitesine ilişkin PMI verileri açıklanacak. Veriler nihai olduğu, yani öncüleri daha önceden açıklandığı için sürprize daha kapalı olabiliyor.

ABD

- ISM imalat PMI verisi

ABD’de iki ISM’in açıklayacağı imalat PMI verisi takip edilecek. TSİ 18:00’da açıklanacak verinin imalat aktivitesinde Şubat ayında da genişlemenin devamını işaret etmesi bekleniyor. Endeksin 58 puan düzeyinde oluşması bekleniyor.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!