Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 24 Şubat 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
16:30 USD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (4. Çeyrek) 7,00% 6,90%
16:30 USD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 235K 248K
18:00 USD Yeni Konut Satışları (Oca) 806K 811K
18:30 USD Doğal Gaz Stokları -190B
19:00 USD Ham Petrol Stokları 1,121M
19:00 USD Benzin Stokları -1,331M
20:00 USD FOMC Üyesi Mester'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Rusya hamlesi borsalara sert satış getirdi”

Rusya’nın Ukrayna’ya operasyona başlaması ile birlikte borsa endekslerinde sert satış eğilimi takip edildi. Almanya, Fransa ve İtalya’da endeksler 4%’ün üzerinde kayıp yaşarken, İngiltere’de 3%, İspanya’da 3,8% civarı düşüş izlendi.

ABD endeks vadelileri 2% üzerinde geriledi. Petrol fiyatları 8%’in üzerinde yükselerek son 8 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. BİST tarafında da düşüş eğilimiyle birlikte endeks 9% kayıp gördü.

Ons altın da 1974 Doları geçerek Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyelerini test etti. Kıymetli metallerde yükseliş sürerken, doğalgaz fiyatı da Şubat ayı başından bu yana en yüksek seviyelere ulaştı.

Dolar ve Euro kuru da yükseliş yaşadı. Uzun süredir sıkışan kur 3% üzerinde yukarı yönlü hareket gerçekleştirdi.

“Karşılıklı açıklamalar”

Rusya saldırıya başlarken, işgal planı olmadığını, ancak ülkenin dış tehditleri yok etmek için bu operasyonu gerçekleştirdiğini ilan etti. Yapılan açıklamada ABD ve müttefiklerinin, NATO’yu genişletmeye çalışarak Rusya’nın kırmızı çizgisini geçtiği belirtildi.

Biden yönetimi ise ciddi yaptırımlar uygulanacağını belirtti.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“Tarih tekerrür etti”

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahaleye başlamasının ardından Batı’nın cevabı takip edilecek. Ukrayna’nın askeri olarak Rusya ile mücadele etmesi imkansız görülürken, Batı’nın sadece finansal yollarla mücadele etme çabası 2014 yılında Kırım’ın ilkahında görülen çabaları akla getiriyor.

Rusya Ukrayna’nın doğu tarafındaki ayrılıkçıları koruma bahanesiyle giriş yaptığı topraklardan amacına ulaşınca geri çekileceği pek gerçekçi görünmüyor. Dolayısıyla Batı’nın sadece finans kaynaklarını kesme çabası ilerleyen süreçte yerini tekrar normalleşmeye bırakma potansiyeli de taşıyor.

Bu süreçte son 8 yılın en yüksek seviyelerine ulaşan petrol fiyatları ise önümüzdeki dönemde yüksek enflasyonla mücadele eden ülkeler ve para politikaları açısında oldukça zorlayıcı olacak.

“ABD büyüme verisi”

ABD’nin 2021’in son çeyreğine ilişkin büyüme verisi bugün açıklanacak. İkinci okumada beklenti büyümenin 7% düzeyinde oluşacağı yönünde. Bu ilk okumaya göre 0,1% oranında yukarı yönlü revizyon anlamına geliyor. Veri ile aynı anda işsizlik haklarından yararlanma başvuruları da açıklanacak.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. Devam etmekte olan bilanço sezonuna ilişkin tarih ve beklenti rakamlarına ulaşmak için tıklayınız.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!