Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 23 Şubat 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
00:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları -1,076M

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Borsalar hafif görülen yaptırımlarla yükseldi”

ABD’nin Rusya’ya karşı aldığı yaptırım kararlarının ılımlı olduğu görüşüyle birlikte güvenli varlık talebi gevşerken borsalar yükseliş yaşadı. Putin’in diplomasiye hala açık olduğunu belirtmesi de bu ortama destek sağladı.

Fransa’da endeks 1%’in üzerinde yükselirken, diğer büyük endeksler bu oranın altında da olsa pozitif seyir izledi. ABD endeks vadeliler de benzer bir tablo çizdi. Güvenli varlık talebinin azalması ile birlikte ons altında dün başlayan düşüş devam ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,968% bölgesine ulaştı. Petrol fiyatları ise yaptırımlara odaklı seyirle geriledi.

“Petrolde Ukrayna ve İran etkisi”

ABD’nin yaptırımlarının piyasayı tehdit edecek boyutta olmaması petrol fiyatlarının gerilemesine yol açarken, bir taraftan da Batı ile İran arasında potansiyel anlaşma süreci bu duruma destek oluyor. İran’dan yapılan açıklamada kalan pürüzlerin birkaç gün içinde çözüleceğine inandıkları yönündeki açıklamalar petrol fiyatına baskı oluşturdu.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“Yaptırımlar piyasaları rahatlattı”

ABD’nin Rusya’ya karşı günlerdir ileri sürdüğü sert ifadeler ardından ortaya koyduğu yaptırımlar piyasada ılımlı şekilde karşılandı. 2 Rus bankası ve 5 kişiye yönelik yaptırımlar ardından Rusya’da borsa kayıplarını toparlamaya çalışırken, riskin artacağına yönelik fiyatlamaların bugün için terse döndüğünü gördük.

Kırım’ın ilhakı sürecinde de benzer bir tablo oluşmuştu. Ancak şu an için Rusya’dan resmi bir işgal hamlesi gelmediği için bu yaptırımlara veya daha fazlasına ihtiyaç duyulup duyulmayacağı, veya Batı’nın bunlara başvurup vurmayacağı kritik olacak.

 “Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. Alibaba bilançosuna ilişkin hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız. Devam etmekte olan bilanço sezonuna ilişkin tarih ve beklenti rakamlarına ulaşmak için tıklayınız

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!