Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 22 Şubat 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
17:45 USD İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 56 55,5
17:45 USD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 53 51,2
18:00 USD Conference Board (CB) Tüketici Güveni (Şub ) 110 113,8
03:30 AUD Maaş Fiyat Endeksi (çeyreklik) (4. Çeyrek) 0,70% 0,60%
04:00 NZD Faiz Oranı Kararı 1,00% 0,75%
05:00 NZD RBNZ Basın Toplantısı

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları kayıplarını telafi etmeye çalışıyor”

Avrupa borsaları Rusya ile Batı’nın Ukrayna konusundaki gerilimi ardından kayıplarının bir kısmını telafi ederek karışık bir görünüm oluşturdu.

Güne kayıpla başlayan Avrupa borsalarının çoğu dünkü kapanış bölgelerine tekrar ulaşmayı başardı. İngiltere’de endeks 0,3% üzerinde yükselirken, Fransa ve Almanya’da daha sığ yükselişler izlendi.

ABD endeks vadelileri de Asya seansındaki sert düşüşleri ardından büyük ölçüde toparlandı. Nasdaq 0,35% civarında kayıpla ön plana çıkıyor. Güvenli varlık talebinde de bir miktar gevşeme mevcut. ABD 10 yıllık tahvil getirisi tekrar 1,9% üzerine çıkarak 1,929% bölgesine ulaştı.

Ons altın 1910 Doları geçmesinin ardından tekrar bu bölge altına çekilirken, petrol fiyatları da etkili yükselişler sonrası bir miktar geri çekildi.

Rusya’nın Ukrayna’da ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bağımsızlığını tanıma kararı Batı’yı alarma geçirdi. ABD’nin yaptırımlara ilişkin açıklamalar yapabileceği belirtiliyor.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“Ukrayna süreci takip ediliyor”

Rusya bundan 8 sene önce o zamanlar yine benzer şekilde ayrılıkçı olarak adlandırılan Kırım’da düzenlenen bir bağımsızlık referandumunu tanımasıyla birlikte gerilimi artırmıştı. Ani şekilde başlayan çatışmalar sonrasında Kırım Rusya tarafından işgal edildi.

Batı’nın o zamanki cevabı yine yaptırımlar oldu. ABD’nin zayıf olarak eleştirilen tepkisi sonrasında Rusya’nın aynı cesareti bulup bulmayacağını zaman gösterecek.

Öte yandan Ukrayna’da 2014 yılında gerçekleşen iç olaylar, Rusya tarafından hep Batı’nın desteklediği bir gelişme olarak görülürken, ülkenin NATO’nun arka bahçesi olarak kullanılmaya çalışılması da uzun süredir gerilimi tırmandırmıştı.

ABD’nin yeni yaptırımlara yönelik açıklamalar yapıp yapmayacağı ve Rusya’nın olası yeni adımları önümüzdeki süreçte kritik başlıklar olarak takip edilecek.

 “Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. Alibaba bilançosuna ilişkin hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız. Devam etmekte olan bilanço sezonuna ilişkin tarih ve beklenti rakamlarına ulaşmak için tıklayınız

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!