Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 18 Şubat 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
16:30 CAD Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) -2,10% 0,70%
16:30 CAD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) -2,00% 1,1%
18:00 USD Mevcut Ev Satışları (Oca) 6,10M 6,18M
18:45 USD FED Üyesi Waller’ın Konuşması
19:00 USD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması
21:00 USD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı 497
21:30 USD FOMC Üyesi Brainard'ın Konuşması

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları ve ABD vadelileri yükseldi”

ABD ve Rusya arasında önümüzdeki hafta için planlanan görüşme ardından jeopolitik risklere yönelik endişe bir miktar gerileyerek borsaları pozitif etkiledi. Avrupa tarafında negatif ayrışan Alman DAX40 endeksi dünkü kapanışa yakın seyretti. Diğer büyük endekslerde ise 0,15% ile 0,4% arasında yükselişler izlendi.

ABD endeks vadelileri de pozitif seyretti. Nasdaq 0,7%, S&P 0,48%, Dow 0,35% yükseliş yaşadı. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,967%’ye gerilerken, petrol fiyatlarında düşüş derinleşti.

“İngiltere pekrande satışları beklentinin üzerinde arttı”

İngiltere’de perakende satışlar Ocak ayında bir önceki aya göre 1,9% arttı. Piyasa beklentisi artışın 1,1% düzeyinde oluşacağı yönündeydi.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“ABD ve Kanada verileri takip edilecek”

TSİ 16:30’da Kanada’da perakende satış rakamları izlenecek. Satışların Ocak ayında bir önceki aya göre 2,1% düzeyinde gerilemesi bekleniyor. Otomotiv sektörünün hesaplama dışı bırakıldığı çekirdek perakende satışların ise 2% gerilemesi öngörülüyor.

ABD tarafında TSİ 18:00’da mevcut konuş satış rakamları açıklanacak. Beklenti satış rakamının 6,1 milyon düzeyinde olduğu yönünde. Bu rakama bir önceki ay 6,18 milyon olarak açıklanmıştı.

“FOMC üye konuşmaları takip edilecek”

Fed’in Mart ayı toplantısına yönelik beklentiler fiyatlanmaya çalışılırken, bugün FOMC üyelerinin konuşması takip edilecek. TSİ 18:45’te yönetim kurulu üyesi Waller, 19:00’da New York Fed Başkanı Williams, 21:30’da ise yönetim kurulu üyesi Brainard’ın konuşması bekleniyor.

 “Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. Alibaba bilançosuna ilişkin hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız. Devam etmekte olan bilanço sezonuna ilişkin tarih ve beklenti rakamlarına ulaşmak için tıklayınız.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!