Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 16 Şubat 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
16:30 USD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) 0,80% -2,30%
16:30 USD Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) 2,00% -1,90%
16:30 CAD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Oca) 0,60% -0,10%
17:15 USD Kapasite Kullanım Oranı (Oca) 76,80% 76,50%
17:15 USD Sanayi Üretimi (Aylık) (Oca) 0,40% -0,10%
18:30 USD Ham Petrol Stokları -4,756M
22:00 USD FOMC Toplantı Tutanakları
03:30 AUD İstihdam Değişikliği (Oca) -15,0K 64,8K
03:30 AUD İşsizlik Oranı (Oca) 4,20% 4,20%

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları karışık seyretti”

Piyasaların Ukrayna gerilimini tam olarak üzerinden atamamasının yanı sıra, gözlerini tekrar yüksek enflasyon ve sıkılaştırıcı politika beklentilerine çevirmesiyle Avrupa borsaları karışık bir seyir izledi. ABD endeks vadelileri ise dünkü kapanışlar bölgelerine yakın seyretti.

Avrupa’da İngiltere ve İtalya endeksleri negatif bölgedeyken, Almanya ve Fransa’da endeksler dünkü kapanışa çok yakın seyretti. Petrol fiyatları ise dün yaşadığı kayıpların bir kısmını toparladı.

 “İngiltere’de enflasyon yükseldi”

İngiltere’de enflasyon Ocak ayında yıllık bazda 5,4%’ten 5,5%’e yükselirken, çekirdek enflasyon 4,2%’den 4,4%’e ulaştı. Sterlin gün içinde Dolar karşısında kazanımlarını kademeli şekilde sürdürdü.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“ABD perakende satışları ve FOMC toplantı tutanakları”

Bugün açıklanacak perakende satış rakamları da harcama eğilimi ve talep durumunun görülmesi açısından önemli olabilir. Satışların Ocak ayında bir önceki aya göre 2% oranında artması bekleniyor. Otomotiv satışlarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek satışlarda ise aylık artış beklentisi 0,8%  düzeyinde bulunuyor.

Bugün açıklanacak diğer başlık ise FOMC toplantı tutanakları olacak. Ocak ayında yapılan beyanata ilişkin detaylara ulaşacağımız süreçte Fed toplantısına ilişkin ipuçları takip edilecek. Ancak tutanakların son enflasyon verisi öncesini kapsadığı unutulmamalı.

“TCMB beyanatı ve FOMC tutanakları öncesi yurtiçi varlıklarda görünüm”

Piyasaların gündemine yönelik bilinmesi gereken TCMB , FOMC gibi önemli makro-ekonomik başlıklar ile Bist30 başta olmak üzere Bist100, USDTRY, Kardemir ve Ereğli fiyatlarına yönelik gerek Spot gerekse Viop tarafında hangi beklentiler ön plandadır sorularının cevapları için hazırladığımız videoyu izlemek için tıklayınız.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. Alibaba bilançosuna ilişkin hazırladığımız rapora ulaşmak için tıklayınız. Devam etmekte olan bilanço sezonuna ilişkin tarih ve beklenti rakamlarına ulaşmak için tıklayınız

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!