Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 14 Şubat 2022

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
19:00 USD FOMC Üyesi Bullard'ın Konuşması
19:15 EUR Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde'ın Konuşması
02:50 JPY Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (4. Çeyrek) 1,40% -0,90%
03:30 AUD Para Politikası Toplantı Tutanakları

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

“GERİDE KALANLAR”

“Borsalar Rusya riskiyle geriledi”

Asya sonrasında Avrupa borsaları da artan jeopolitik risklerle birlikte geriledi. Doğalgaz fiyatında yükseliş yaşanırken, petrol fiyatları geri çekildi.

Avrupa’da 3%’ün üzerindeki kayıplarda Almanya, Fransa ve İtalya ön plana çıktı. İngiltere’de ise 2%’nin hemen altında düşüş izlendi. ABD vadelilerinde ise Nasdaq satışlarda dikkat çekti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,927%’de seyrediyor. Dolar endeksi ise yükseliş eğilimi gösterdi.

Cuma gününden bu yana Batı ve Rusya arasındaki karşılıklı açıklamalar gerilimi tırmandırdı. ABD Başkanı ve Ukrayna Devlet Başkanı’nın görüşmeleri ardından diplomasi mesajı çıksa da, Ukrayna’nın ABD’den mühimmat alması, Almanya’dan yapılan açıklamalar gerilimi gözler önüne serdi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Rusya’nın bu hafta Ukrayna’yı işgal edebileceğini açıkladı. Sıcak savaş riskinin artmasıyla birlikte piyasalarda risk iştahı da önemli ölçüde geriledi.

Rusya birçok kez Ukrayna’yı işgal etme gibi bir planı olmadığını açıklasa da, Batı hala Devlet Başkanı Putin’in niyetinden emin değil.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Lagarde ve Bullard konuşacak”

St. Louis Fed Başkanı Bullard bugün bir televizyon kanalında para politikalarına ilişkin açıklamalar yapacak. Bullard’ın bu yıl toplantılarda oy hakkı bulunuyor, dolayısıyla görüşü önemli olabilir.

Avrupa Merkez Başkanı Lagarde ise Avrupa Merkez Bankası yıllık raporunun sunumunda konuşma gerçekleştirecek. Lagarde geçen hafta normalleşme sürecinde aceleci olmayacaklarını belirtmişti. Ancak enflasyon ABD’de olduğu gibi Euro Bölgesi’nde de önemli bir risk olmaya devam ediyor.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. Devam etmekte olan bilanço sezonuna ilişkin tarih ve beklenti rakamlarına ulaşmak için tıklayınız.

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!