Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 07 Nisan 2021

Makro Ekonomik Gelişmeler

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ
ZamanPariteHaberBeklentiÖnceki
17:00 CAD Ivey PMI (Mar) 60.5 60
17:30 USD Ham Petrol Stokları -1,436M -0,876M
21:00 USD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

Finansal piyasalarda A’dan Z’ye tüm detaylara, stratejilere ve analizlere ulaşmak için sabah analizimizi takip edebilirsiniz.

“PİYASANIN ROTASI”

Fed Tutanaklarını Beklerken…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 132,501,767 – tedaviye pozitif cevap veren 82,127,686 – ölü sayısı 2,875,515 kişiye ulaşmıştır.

Fed tutanakları öncesinden piyasa katılımcıları tahvil faizlerinde sakinleşme tarafında bulunurken, Fed’in enflasyon açıklamalarına göre şahinliği tekrar masaya getireceği unutulmamalıdır. 10 yıllık için referans olarak takip ettiğimiz %1,70 altında hareket ile %1,6261 düşük seviyesi görülmüştür. Güncel olarak %1,6526 seviyesinde dengelenen tahvil faizi bekleme moduna girmiştir.

10 ve 30 yıllık tahviller başta olmak üzere tahvil dinamiklerinden gerileme olsa bile, bu durum endekslere ilave katalist olmamaktadır. Ekonomide toparlanmanın süreceği ve enflasyon temaları ile rekor seviyelerde bulunan ABD endeksleri için bundan sonra şirket karlılıklarında artış olup olmayacağı hikâyesi devreye girmelidir.

Bugün günlerden Fed tutanakları olacaktır. Fed üyelerinin enflasyon konusunda şahin mi güvercin mi olduğuna ilişkin detaylar ve Fed’in ne zaman faiz artına gidebileceğine ilişkin sinyalleri izleyeceğiz.

“5 - 9 Nisan Haftalık Değerlendirme ve Strateji” izleme için tıklayınız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

 • Ülkemizin en büyük ve en stratejik altyapı projesi olan Kanal İstanbul ile ilgili hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık. Projenin ÇED raporu, 56 kurum ve kuruluşun, 200’den fazla bilim insanının, medyanın ve vatandaşlarımızın katkılarıyla tamamlandı. İnşa edeceğimiz 45 kilometre uzunluğa, 21 metre derinliğe, 275 metre taban genişliğine, en dar yerinde 360 metre su yüzeyi genişliğine sahip Kanal İstanbul, bölge için yeni bir nefes borusu olacaktır. İsteseniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul'a başlıyoruz, yapacağız ve milletimizin emrine amade edeceğiz.
 • İnşallah bu önemli projenin etaplar halinde yapılacak ihalesine çok yakında çıkıyoruz. Yaz aylarında da inşallah temelini atıyoruz. Epeyce bir gecikmeyle de olsa inşasına başlayacağımız Kanal İstanbul'un şimdiden ülkemize, milletimize hayırlı olsun diyorum.
 • İnşallah faizleri de tek haneli rakamlara indirerek, bu rakamı çok daha azaltacağız
 • Enflasyonu yeniden tek haneye düşürmeyi başaracağız.

Haftanın genelinde takip edilecek başlıklar;

 • Fed Başkanı Powell konuşması: IMF panelinde yapacağı konuşmada virüs riskleri kaynaklı ekonominin desteklenmesi gerektiği söyleminin sürmesini ve enflasyon konusunda aynı tonda açıklamalar yapmasını bekliyoruz.
 • Çin enflasyon: Yıllık bazda %0,3 artış beklenmektedir.

Fiyatlama dinamikleri;

 • S&P500 endeksi 4065 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 4000 üzerinde kalıcılık pozitif olabilir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,6579 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,3188 seviyesinde bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1,1888 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Dolar temasında  (klasik $ endeksi) 93 seviyesi altında hareket devam etmektedir. (psikolojik algı 93 seviyesi üzeri veya altı!)
 • Altın $1734 seviyesi ile $1700 psikolojik seviyesi üzerinde bulunmaktadır.
 • Gümüş $24.90 seviyesi ile $25 psikolojik seviyesine yakın bulunmaktadır.
 • Altın / gümüş rasyosu 69.64 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 8,1840 seviyesi ile 8 psikolojik seviyesi üzerinde bulunmaktadır.
 • Türkiye 5 yıllık CDS 435.250 ile 400 seviyesi üzerinde bulunmaktadır. 

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!