Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 18 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“FED, petrol ve borsa üçgeni”

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırdığı toplantısının ardından piyasalarda oluşan iyimser hava, dün ABD’de, bu sabah ise Asya’da dağılmaya başlamıştı. Düşen petrol öncülüğünde emtia fiyatlarındaki gerileme global borsalara baskı yaparak, bugün Avrupa seansında endekslerin gerilemesine zemin oluşturdu. FED’in piyasaları sarsmadığı görülen açıklamaları sonrasında oluşan olumlu hava bu şekilde yerini satışlara bıraktı. Wall Street endekslerinin de Chevron ve Exxon Mobile gibi petrol şirketleri ile güne hafif satıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor.

“Gelişen ülke para birimleri değer kazandı”

Dolar endeksi FED’in Çarşamba günkü açıklamalarının ardından yükselişler kaydetmişti. Sonrasında bir miktar geri çekilen ABD’nin para birimi bugün her ne kadar Avrupa seansı içerisinde değer kazansa da, gelişen ülke para birimleri FED’e ilişkin değişen görünüm ile değer kazandı. FED’in faiz artırımlarında kademeli olacağı vurgusunun yanı sıra, faiz artırımının yapılması belirsizliklerin azalmasına yol açtı ve Türk Lirası’nın da aralarında bulunduğu gelişen ülke para birimleri Dolar karşısında değer kazandı.  Ayrıca TCMB’nin gelecek haftaki toplantısında faiz artırımına gideceği yönündeki söylentiler de Lira’nın yükselişinde etkili oldu.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Piyasaların merakla beklediği FED’in açıklamalarının arından piyasalar dikkatini düşen petrol fiyatlarına ve emtia fiyatlarına çevirdi. Yaklaşık 7 yılın en düşük seviyelerinde işlem gören petrol, arz fazlasının süreceği beklentilerini yansıtarak geriledi. İlgili emtianın fiyatında bu değişim küresel piyasaların endişelenmesine temel oluştururken, azalan risk iştahı borsalara baskı yaptı.

Spot altın dünkü sert kayıplarının ardından bugün nefes aldı. FED’in faiz artırımının ardından Dolar endeksinin yükselişler kaydetmesi değerli madenin fiyatını aşağı çekmişti.

Gelişen ülke para birimleri Türk Lirası liderliğinde değer kazandı. FED’in faiz artırımının piyasalarda bir şok etkisi yaratmadığının görülmesi, ilgili para birimlerindeki alımları destekledi. Kanada Doları ise ülkenin tahminlerin altında kalan enflasyon rakamları sonrasında değer kaybetti.

 

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                           Beklenti              Önceki

16:45       USD     Öncü Hizmet PMI (Ara)                                                           55,9                       56,1

20:00       USD     FOMC Üyesi Lacker Konuşması

20:00       USD     Baker Hughes Sondaj Kulesi Sayımı                                                                     709

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!