Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 17 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“FED sonrası coşku…”

ABD Merkez Bankası’nın (FED) dokuz yıl aradan sonra faiz oranını yukarı çekme kararı aldığı dünkü toplantısının ardından piyasalar FED’i konuşmaya devam ediyor.  Faiz artırımının zamanlaması konusundaki belirsizliğin ortadan kalkması ve artırımların kademeli olacağı vurgusu, FED’in ABD ekonomisinin toparlanma gücüne atıfta bulunması ile birlikte global borsalarda sert yükselişler Avrupa seansın sırasında da izlendi. Piyasalar FED’in açıklamaları sonrasında iyimser havasını korudu.

Alman DAX-30 %3, Fransa endeksi CAC-40 ise %2 civarında tırmandı. Wall Street’in de güne alıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor. FED’in kademeli ve yavaş faiz artırımları yönünde verdiği mesaj gelişen ülke varlıklarına da olumlu yansıdı BIST-100 %1.6 civarında yükseldi.

“ABD’de verileri izlendi”

FED tarafından gelen açıklamaların ardından piyasalar bugün ABD ekonomisi için açıklanan makro göstergeleri inceledi. Yayımlanan rakamlar arasında istihdam talepleri, geride kalan hafta içerisinde 271 bin Amerikalının işsizlik haklarından yararlanmak için başvuruda bulunduğuna işaret etti. Piyasa beklentileri de bu yöndeydi. Aralık ayında yükseliş kaydetmesi beklenen Philadelphia FED imalat endeksi ise sert bir düşüş kaydetti ve -5.9’a geriledi.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

FED’in faiz artırımının ardından Asya seansına yükseliş ile başlayan Dolar endeksi, Avrupa işlemleri sırasında kazanımlarını korudu ve nispeten daha sakin yükselişler kaydetti. ABD’nin para birimindeki bu değişimler majör paritelerde hissedildi.

Gelişen ülke varlıklarında ise faizin yukarı çekilmesi ile ortan kalkan belirsizlikler ve FED’in faiz artırımlarının kademeli olacağı vurgusu etkili oldu. Global piyasalarda artan risk iştahı borsaları yukarı taşırken, Türk Lirası’nın da değer kazanımlarına katkı sağladı. FED’in faiz artırım zamanlamasının geride kalan haftalarda getirdiği gerilimden en çok etkilenen para birimlerinden olan Lira, bugün ise kazanımları ile öne çıktı.

Spot altın FED’in faiz artırım kararı ve görece güçlü Dolar ile geriledi. Wall Street seansının açılışı öncesinde değerli madendeki kayıplar belirginleşirken, TL de bu süre içerisinde değer kazanan eğilimi gram altın fiyatlarını aşağı çekti.

ABD’de petrol stokların artması, arz fazlasının sürdüğüne işaret ederek petrol fiyatlarına baskı yapmaya devam etti. İlgili emtia Avrupa seansı içerisinde görece daha dar bir alanda yatay değişimler kaydetti.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Yeni Zelanda – ANZ İşletme Güveni”

Yaklaşık 1,500 işletmeye yapılan bir anket sonucu ANZ (Australia and New Zeland Banking Group) tarafından hazırlanan endeks, imalat, inşaat, perakende, tarım ve hizmet sağlayıcı şirketlerin verdiği cevaplar sonrasında oluşturulan bir endekstir. Yeni Zelanda ekonomisindeki ilerleyişe ve beklentilere ilişkin bilgiler verdiği için piyasa katılımcıları tarafından izlenen önemli göstergeler arasında yer almaktadır. Kasım ayında söz konusu endeks 14.6 ile son 6 ayın en yüksek seviyesine sıçradı. Önceki rakam 10.5 düzeyindeydi. Aralık dönemi için açıklanacak söz konusu data, ülkenin para biriminde sert hareketlerin görülmesine neden olabileceği için Cuma sabahı piyasaların gündemindeki veriler arasında yer alacak.

“Japonya – Merkez Bankası Toplantısı”

Haftanın son işlem gününde Asya seansı, Japonya Merkez Bankası’ndan (BOJ) gelecek açıklamaları ile yakından izlenecek. 19 Kasım’da tamamlanan bir önceki toplantısında Banka’nın Başkanı Kuroda ve ekibi, piyasa beklentilerinin paralelinde, genişlemeci olan para politikasında bir değişiklik yapmama yönünde karar almışlardı. Yılın son beyanatını yapacak olan BOJ’dan gelecek değerlendirmeler yine yatırımcıların merceği altında yer alacak.

Her ne kadar yavaşlayan Çin ekonomisi ve Japonya’nın düşük enflasyon oranı Kuroda’nın işlerini zorlaştırsa da, Başkan’ın tüketici fiyatlarının yukarı yönlü iyileşmekte olduğu görüşünü değiştirmeye şimdilik pek niyeti olmadığını ifade edebiliriz. Japonya ekonomisinin karşı karşıya olduğu güçlüklere rağmen BOJ, zaten çok genişlemeci olan para politikasına ek teşvikler getirmenin etkisinin sınırlı olabileceği kaygısını taşımaya devam ediyor gibi görünüyor. Bu paralelde piyasalar şimdilik ağırlıklı olarak Banka’nın yeni bir adım atmayacağını düşünüyorlar.

Ülkenin Başbakanı Abe’nin danışmanlarından Hamada geride bıraktığımız hafta içerisinde “FED’in faiz artırımı ile USD/JPY  paritesi 130 civarına ilerlerse, BOJ’un para politikasını gevşetmesi gerekmez” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bunun tersi bir durumun da geçerli olabileceğini ifade edebiliriz. Tabi BOJ’dan hemen bir genişleme adımı beklemek doğru olmaz.

Kritik FED toplantısının ardından BOJ’dan gelecek açıklamalar, Banka’nın para politikasını genişletmeye ne kadar yakın olduğuna yönelik ipuçları verebilir. Bu paralelde Yen ve Nikkei endeksinde BOJ ile Kuroda’dan gelecek beyanatlar yakından izlenecek diyebiliriz.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

17 Aralık 2015 Perşembe

Zaman                  Haber                                           Beklenti              Önceki

17:30       USD     Doğalgaz Stokları                               -58B                      -76B

18 Aralık 2015 Cuma

02:00       NZD     ANZ İşletme Güveni (Ara)                                                   14,6

JPY       BOJ Para Politikası Beyanatı

JPY       BOJ Basın Konferansı

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!