Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 16 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“FED’e saatler kala…”

ABD Merkez Bankası’nın (FED) merakla beklenen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı bu akşam tamamlanıyor. Piyasalar FED’in, geride kalan 9 yılın ilk faiz artırım kararını alacağını düşünüyor. Kritik açıklamalar öncesinde ise odak noktasında Banka’nın yapacağı değerlendirmeler yer alıyor.

Gündemin büyük bir kısmını oluşturan FED’in açıklamalarının yanında bu sabah Avrupa’da Euro Bölgesi ve İngiltere’nin makro-ekonomik göstergeleri izlendi. Günün ilk yarısında dalgalanan, kıtanın borsalarında ise yükselişler ağırlık kazanmayı başarmış gibi görünüyor. Özellikle petrol fiyatlarında son iki gündür izlenen yukarı yönlü hareketin enerji şirketlerine getirdiği alımlar endekslerdeki yükselişlerde rol aldı. Wall Street’in de güne alıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor.

Petrol her ne kadar dün akşam saatlerinden bu yana gerilese de, düşüşler Avrupa işlemleri sırasında sınırlandı bugün genelde yataya yakın bir tablo çizdi. Son yükselişlerin bu şekilde koruması Avrupa borsalarında heyecan yaratmış gibi görünüyor.

“ABD’de konut verileri iyi”

Piyasaların odağındaki FOMC kararlarının öncesinde bugün ayrıca ABD’nin makro-ekonomik göstergeleri izlendi. Kasım ayına ait inşaat izinleri ve konut başlangıçları, beklentilerin üzerinde gerçekleşerek olumlu bir tablo ortaya koydu.  Geçen yılın aynı dönemine göre %10.5 artan konut başlangıçları 1 milyon 173 bin seviyesine çıktı. Aynı dönem için hazırlanan inşaat izinlerindeki artış ise %11’i buldu.

“Altın FED öncesi yükseldi”

FED’in faizleri artırması beklenen toplantısı devam ederken, piyasalar bu akşam açıklanacak kararları merakla bekliyor. Altın yatırımcısı ise faiz oranının seviyesindeki ayarlamanın yanı sıra, Banka’nın 2016’da nasıl bir faiz artırım temposu izleyeceğini değerlendiriyor. Daha önce FOMC yetkilileri ve FED Başkanı Yellen, faizlerin kademeli ve yavaş bir hızda yukarı çekileceğini yaptıkları açıklamalarda vurgulamışlardı. Bu akşam FED’in görece daha ağır bir artırım rotası izleyeceği yönünde mesajlar alınabileceği spekülasyonları, uluslararası piyasalarda altın fiyatlarının yükseliş kaydetmesine temel oluşturdu. Gram altın da bu paralelde yükselişler kaydetti.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Dolar endeksi iki günlük yükselişinin ardından ABD piyasalarının açılışı öncesinde FED’in, gelecek dönemlerde kademeli bir faiz artırım rotası izleyeceği beklentisi ile geriledi. Banka’nın bu akşam ise faizleri artırması bekleniyor. Avrupa seansının genelinde genelde yükselişlerini koruyan Dolar endeksi gerileme kaydetti. ABD’nin para birimindeki bu değişimler majör paritelerde etkili oldu. Bu algının net şekilde yansıdığı enstrümanlardan bir tanesi de altın oldu. Spot altın ve gram altın yükselişler kaydetti.

Türk Lirası Dolar karşısında yataya yakın bir seans izledi. Dolar endeksindeki son kayıplar kura da yansırken, gelişen ülke para birimleri genel olarak Dolar karşısında hafif değer kazanımları kaydettiler.

Petrol fiyatlarının, ABD’de petrol stokların beklentinin aksine arttığını gösteren Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) rakamlarının da etkisi ile geri çekilmesini sınırlandırması, piyasaların gündeminde yer alan ve varlık fiyatlarını da etkilen bir unsur olmaya devam ediyor.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“ABD – Sanayi Üretimi”

Kapasite kullanım oranı verisi ile birlikte açıklanacak olan ABD’nin sanayi üretimi göstergesi, haftanın üçüncü işlem gününde dünyanın en büyük ekonomisindeki ilerleyişe ilişkin bilgiler verecek. Ekim ayında %0.2 gerileyen endüstriyel üretim, ham petrol, ABD borsa endeksleri ve Dolar üzerinde fiyat değişimlerinin görülmesine yol açabilir. Verinin, Kasım döneminde beklentinin altında kalması ABD’nin para biriminde aşağı yönlü hareketlere zemin oluşturabilecekken, öngörülen rakamın üzerindeki datalar yükselişlere destek olabilir.

“ABD – Son 10 Yılın En Kritik FOMC Toplantısı”

Haftanın, belki de yılın en önemli gelişmesi olabilecek ABD Merkez Bankası’nın (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak sonuçlar, Çarşamba akşamı tüm dünyanın odak noktasında yer alacak. FED’in politika faizini Aralık ayı toplantısında artırması bekleniyor ve bu (faizin yükseltilmesi halinde) 2006 yılından sonra ilk kez gerçekleşecek. Başta Dolar ve diğer para birimleri olmak üzere, altın, petrol gibi emtia fiyatları ile global borsa endekslerinde yönü belirleyebilecek FOMC kararları, tarihi ve kritik bir önem taşıyor.

16 Aralık akşamı piyasaları nasıl bir akışın bekleyeceğini sırası ile ortaya koymak faydalı olacaktır. Aşağıda, yayımlanacak kararların ve dokümanların Türkiye saati ile ne zaman açıklanacağını görebiliriz.

  • 21:00 – Politika Faizi: Mevcut oran:%0.25, Beklenti:%0.50

  • 21:00 – FED’in Projeksiyonları: Büyüme, işsizlik ve enflasyon gibi makro göstergelere ilişkin FED’in tahminleri

  • 21:00 – FOMC Üyelerinin Faiz Beklentileri: 17 FOMC yetkilisinin, 2016 ve sonrası için, yılsonlarına ait politika faiz oranı beklentileri

  • 21:30 – FED Basın Konferansı: FED Başkanı Janet Yellen’ın konuşması


“21:00 – 10 yıl sonra faiz yeniden artıyor”

FOMC son olarak 29 Haziran 2006’da tamamlanan toplantısında bir faiz artırım kararı almıştı. Aradan geçen zaman içerisinde FED faizlerde yine değişiklikler yapsa da, Haziran 2006’daki hamle, son artırım kararı olmuştu. Söz konusu tarihte FED %5 olan politika faizini %5.25’e çıkardıktan sonra, son değişikliğini Aralık 2008’de yaptı ve küresel finansal krizin patlak vermesinin ardından %1’e kadar düşürmüş olduğu faizi %0.25’e çekti. Şimdi ise FED’in yeniden faiz tarafında bir adım atması bekleniyor.

Amerika’da kriz sonrasındaki dönemin etkilerinin görece aşılması ile, istihdam piyasası başta olmak üzere ekonomik aktiviteler toparlanma eğilimi gösterdi. FED de, “krize özel” uygulanan para politikalarını artık normalleştirmeye başladı. Bu paralelde Banka’nın artık rekor düşük seviyede olan faiz oranını, 16 Aralık’ta 25 baz puan artırma kararı alarak %.50’ye çıkaracağı tahmin ediliyor.

Resim-1

21:00’da yayımlanacak kararlarda öncelikle piyasalar faiz oranına odaklanacaklar.

Politika faizinin 25 baz puan artırılması halinde, beklentiler de bu yönde olduğu için Dolar’da belirgin bir yön ile önemli fiyat değişimleri gerçekleşmeyebilir. Faizin, 25 baz puandan daha düşük bir miktarda artırılması (10 ya da 15 baz puanlık artırımlar ile faizin %0.35 ya da %0.40’a getirilmesi…) halinde ise ABD’nin para biriminde değer kayıpları izlenebilir. İlgili oranın %0.25’de sabit bırakıldığının açıklanması durumunda ise Dolar’da sert düşüşler izlenebilir. Düşük bir ihtimal olarak değerlendirilse de, politika faizinin 25 baz puandan daha fazla artırılması halinde Dolar’da çok sert yükselişler görebileceğimizi belirtelim.

“21:00 – Projeksiyonlar ve faiz tahminleri”

FOMC, yılın her çeyreğinin son ayında denk gelen toplantılarında, ABD ekonomisine ait bazı makro göstergelere ilişkin beklentilerini ve üyelerinin yılsonlarına ait politika faizi tahminlerini yayımlıyor. Bu iki doküman son olarak Eylül ayındaki toplantıda hazırlanmıştı. 21:00’da faiz oranının piyasaları şaşırmaması halinde yatırımcıları aynı saatte yayımlanacak bu dokümanların detaylarına odaklanacaklar.

Resim-2

Yukarıdaki tabloda FED’in Eylül ayında yayımladığı son projeksiyonlarını içeren tablo yer alıyor. Büyüme oranı (Change in GDP), işsizlik oranı (Unemployment rate), Banka’nın enflasyonu izlerken kullandığı kişisel tüketim harcamaları (Personal Consumption Expenditures – PCE ) ve gıda ile enerji fiyatlarının hariç tutulması ile hesaplanan çekirdek PCE endeksinde yapılacak olası değişiklikler finansal araçların değerini etkileyebilir.  İlgili tabloda görüldüğü gibi FED, son tahminleri ile yenilerinin karşılaştırılabilmesi için, önceki aya ait yayımlamış olduğu rakamları ilgili tablonun içerisinde veriyor. ABD Merkez Bankası’nın beklentilerini olumlu yönde revize etmesi, 2016’da görece daha hızlı bir faiz artırım süreci izleneceği beklentisi ile Dolar’da yükselişlere neden olabilecekken, olumsuz yönde güncellenen göstergeler, ABD’nin para biriminde kayıplara yol açabilir.

Resim-316

FED tarafından 21:00’da gelecek bir başka tablonun, FOMC üyelerinin yılsonlarına ilişkin faiz oranı beklentilerini gösteren, son olarak Eylül ayında yayımlanan örneği yukarıda bulunan, yine söz konusu dokümanda yer alacağını ifade edebiliriz. 17 FOMC üyesinin 2016 yılsonuna ilişkin faiz tahmininde en fazla üyenin bulunduğu aralık görüldüğü gibi %1.25 seviyesinde. Eylül ayında bu raporda izlenen en dikkat çekici değişiklik, FOMC üyelerinin Haziran’daki 2016 yılsonuna ait tahmin medyanının %1.625’den %1.375’e, 2017 için %2.875’den %2.625’e gerilemesiydi.

Piyasaların artık FED’in faiz artırım zamanlamasını merak etmek zorunda kalmayacağı varsayımı altında, söz konusu tablonun Banka’nın 2016 yılındaki faiz artırım temposuna, hızına ilişkin bilgiler vereceğini ifade edebiliriz. Dolayısı ile Dolar’a yön verebilecek haberler arasına “faiz kararının” kendisinin yanında ikinci sıraya, bu tabloyu ve içeriğinin getireceği olası fiyat değişimlerini koyabiliriz. Eylül ayına göre daha hızlı bir faiz artırım yol haritası çizen bir tablo oraya çıkması Dolar’a yükselişler getirebilecekken, tersi durumda ABD’nin para biriminde kayıplar öne çıkabilir.

21:30 – Basın Konferansı

21:00’da yayımlanan dokümanların ve faiz kararının ardından Yellen 21:30’da kürsünün arkasına geçecek ve öncelikle alınan kararların gerekçelerini içeren bir metin okuyacak. Basın konferansı iki bölümden oluşacak ve Yellen önce, alınan kararların gerekçelerini sıralayacağı karar metnini okuyacak. Ardından ise soru-cevap bölümüne geçilecek ve basın mensupları Başkan’a sorularını iletecekler. Özellikle bu kısımda Janet Yellen’ın vereceği cevaplar, önceden planlanan bir metne bağlı olmayacağı için dikkatle takip edilecek. Soru-cevap bölümünde piyasalarda hareketliliğin artabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Piyasalar ağırlıklı olarak Janet Yellen’ın, FED’in faiz temposuna yönelik değerlendirmelerini izleyecek.

21:00’da faizin artırılması, 25 baz puandan daha az artırılması ve sabit bırakılması gibi olası senaryolar, Yellen’ın konuşmasının da çok farklı çerçeveler içerisinde geçmesine neden olacak. Olası bir “Faiz artırımı” sonrasında konuşma yapma durumunda olacak Yellen’dan piyasalar, yeni faiz artırımlarının zamanlaması ve faiz artırımlarının bundan sonraki temposu konusunda ipuçları almaya çalışacakken, faizi sabit bırakma veya 10-15 baz puan artırım yapma gibi kararların ardından kürsüye gelecek Yellen’dan ise ilk artırımın zamanlaması konusunda bilgi almaya çalışacaklar. Tüm senaryolarda Yellen’ın işinin hiç de kolay olmayacağını ifade edebiliriz.

Ayrıca, FED’in beyanatına ilişkin olarak hazırladığımız diğer raporları incelemek için tıklayınız.

“Yeni Zelanda – Büyüme Oranı (GDP)”

Yılın ilk çeyreğinde %0.2, ikinci çeyreğinde ise %0.4’lük (çeyreklik bazda) büyümeler kaydeden Yeni Zelanda ekonomisinin, 2015’in üçüncü üç aylık dönemine ilişkin GDP verisi, piyasaların gündemindeki önemli rakamlar arasında kendine yer bulacak. Söz konusu makro gösterge, ABD Merkez Bankası’nın kritik faiz beyanatının sonrasında açıklanacağı için gölgede kalabilir ancak Yeni Zelanda Doları yatırımcılarının göz ardı etmemesi gereken bir rakam olduğu unutulmamalıdır. Son dönemlerde, en büyük ticaret ortağı olan Çin ekonomisinin hız kesmesi ile Yeni Zelanda’da büyüme rakamları daha düşük adımlara işaret etti. Yeni Zelanda’nın üçüncü çeyrekte beklentinin altında bir yol kat ettiğine işaret edecek büyüme oranı verisi ülkenin para birimi değerinde kayıplara yol açabilecekken, tahminin üzerinde bir GDP verisi ise yükselişlere destek olabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

Zaman                  Haber                                         Beklenti              Önceki

16:15       USD     Kapasite Kullanım Oranı (Kas)         77,3%                   77,5%

16:15       USD     Sanayi Üretimi (Aylık) (Kas)             0,0%                      -0,2%

16:45       USD     Öncü İmalat PMI (Ara)                      52,7                       52,8

17:30       USD     Ham Petrol Stokları                            -1,417M               -3,568M

17:30       USD     Benzin Stokları                                    1,952M                0,786M

21:00       USD     FOMC Faiz Oranı Beyanatı              0,50%                   0,25%

21:30       USD     FOMC Basın Konferansı

23:45       NZD     GDP (çeyreklik) (3. Çeyrek)                                           0,4%

Makro Ekonomik Gelişmeler
GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!