Lisanslı ve Geniş Yetkili Aracı Kurum - Lisans No: G-039 (398)

FOREX PİYASASI

Akşam Analizi - 15 Aralık 2015

Makro Ekonomik Gelişmeler


  • Analizin hazırlandığı zamana kadarki süreçte piyasaların dikkat ettiği makro-ekonomik gelişmeler ve etkilerini “Geride Kalanlar” bölümünde,


  • Günün kalanı içerisinde dikkat edilmesi gerekilen makro-ekonomik gelişmeler ve olası etkilerini “Günün Öne Çıkan Gelişmeleri” bölümünde.


  • Ekonomik takvim içerisinde dikkat edilmesi gerekilen verileri ise “Önemli Ekonomik Takvim Verileri” bölümünde inceleyebilirsiniz.


Geride Kalanlar:

“Petrol fiyatları mercek altında”

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırması beklenen ve yarın tamamlanacak olan toplantısı ile birlikte küresel piyasaların gündeminde petrol fiyatlarındaki değişimler öne çıkıyor. Bu hafta son 7 yılın en düşük seviyelerine kadar gerileyen ilgili emtianın fiyatı, dün gelen alımlar sonrasında bugün Avrupa seansının ilk yarısında da yükselişler kaydetmişti. Ancak baskının sürdüğü görülüyor.

Uluslararası petrol piyasasında arz fazlasının 2016’da da sürmesi bekleniyor. Bu doğrultuda gerileyen petrol fiyatları içinde bulunduğumuz haftada aşağı yönlü hareketlerini bir süre daha sürdürdükten sonra dün düşük fiyatlardan gelen alımlar ile yükseliş kaydetti. Ancak öğleden sonra Dolar endeksinin dirençli duruş ile de baskı altında kalan petrol, bu sabah kaydettiği kazanımlarının büyük kısmını geri verdi.

Yine de Avrupa borsalarında enerji şirketlerinin öncülüğünde alımlar korunuyor. Alman ve Fransız borsalarında kazanımlar %2 civarına kadar tırmanırken, vadeli kontratlar Wall Street’in yeni güne şimdilik alımlar ile başlayacağına işaret ediyor.

“Dolar enflasyon verileri ile hareketlendi”

FED’in, yaklaşık 10 aradan sonra faiz artırması beklenen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde piyasalar yön bulmaya çalışırken, bugün ABD cephesinden ülkenin enflasyon rakamları açıklandı. Aylık bazda Kasım’da tahmin edildiği gibi değişmeyen tüketici fiyatlarının yanında çekirdek enflasyon %0.2 ile beklentileri karşıladı. Yıllık datalara göz atıldığında ise %0.5 seviyesinde gerçekleşen enflasyonun, %0.4 olan tahmini aştığını söyleyebiliriz. Aynı anda açıklanan New York imalat endeksi ise de öngörülenden daha fazla yükseldi.

Gün içerisinde FED’ yönelik beklentiler ile genelde yükseliş eğiliminde olan Dolar endeksi, söz konusu rakamlar açıklandıktan hemen sonra yukarı yönlü hareketlerini hızlandırdı. %0.5 seviyesinde gelen yıllık enflasyon ve olumlu imalat endeksi bu harekette etkili oldu.

“Varlık fiyatlarında görünüm”

Piyasalar yarın akşam tamamlanacak FOMC toplantısını ve petrol fiyatlarındaki değişimleri gündeminin üst sırasında tutmaya devam ediyor. Dolar endeksindeki yükselişler ve ABD’nin makro göstergeleri sonrasında artan yukarı yönlü ivme, majör pariteler tarafında etkili oldu.

Gelişen ülke para birimleri ise Dolar karşısında dünkü kayıplarını ardından değer kazandı. FED’in faiz artırımının bazı belirsizlikleri azaltacağı beklentisi söz konusu para birimlerine destek oldu.

Petrol günün ilk yarısındaki yükselişlerini büyük oranda geri verdi. Spot altın ise FED ve ABD verileri ile dalgalanırken, genelde baskı altında kaldı.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri:

“Kanada – BOC Başkanı Poloz’un Konuşması”

Kanada Merkez Bankası (BOC) Başkanı Stephen Poloz’un Salı akşamı Ottawa’da bir konuşma yapması bekleniyor. Son aylarda, en büyük ihracat kalemi olan petrolün fiyatındaki gerileme nedeni ile ülkesinin ekonomisi sorunlar yaşayan Poloz’un, BOC’un para politikasına değinmesi halinde Kanada Doları’nda önemli değişimler izlenebilir. Başkan’ın konuşmasında genel olarak finansal sistemin görünümüne yer vermesi bekleniyor.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri:

15 Aralık 2015 Salı

Zaman                  Haber                                                    Beklenti              Önceki

17:00       USD     NAHB Konut Piyasası İndeksi (Ara)     63                           62

18:45       CAD     BOC Başkanı Poloz Konuşması

23:35       USD     API Haftalık Ham Petrol Stokları                                          -1,900M

23:45       NZD     Cari Hesap (çeyreklik) (3. Çeyrek)        -4,85B                   -1,22B

16 Aralık 2015 Çarşamba

01:30       AUD    RBA Başkan Yardımcısı Debelle Konuşması

GCM YATIRIM sizin için hazır! Yatırıma başlamaya hazır mısınız?
Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri temsilcimize merhaba deyin!